خرم با اشاره به سانحه اخير در دانشگاه آزاد
با قلدري دانشگاه علوم تحقيقات را گرفتند و ساختند!
چهارشنبه 5 دي 1397 - 19:36:56
آرمان ايرانيان - احمد خرم در گفت‌وگو با آرمان ايرانيان اظهار کرد: طرح احداث دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات در شمال غرب تهران در دولت پنجم يا ششم و زمان شهرداري آقاي کرباسچي مطرح شد. اين دانشگاه در ارتفاع بالاي 1800 متر ساخته شده که در اختيارمنابع ملي بود و قانونا ساخت و سازدر آن‌جا غيرمجاز محسوب مي‌شد. همان زمان بنده وزير راه و ترابري بودم و در آن دوره و قبل از آن مسووليت کميته راهبردي سبز کردن دامنه البرز را بر عهده داشتم که با اين پروژه مخالفت کرديم اما به دليل حمايت‌هايي که از دانشگاه آزاد صورت مي‌گرفت، يک تکه زمين را تصرف کردند و سپس هر از گاهي ده‌ها هکتار ديگر را به تصرف خود درمي‌آوردند.
وي افزود: طبق طرحي که ارايه داديم قرار شد مسووليت سبز کردن ارتفاع 1800 متري در مناطق 1 و 2 و 4 و ارتفاع 1400 متري در منطقه 5 را انجام دهيم که دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات نيز در اين محدوده قرار داشت. ما سه سال در آنجا کار کرديم و بعد از آن مانع اجراي فعاليت‌مان شدند. طي آن سه سال دانشگاه آزاد را کنترل مي‌کرديم که تصرف بيش از اين صورت نگيرد، اما کاملا غيرقانوني و قلدرمآبانه اين کار را انجام دادند و به اين قلدري هم افتخار مي‌کردند.
وزير سابق راه و ترابري خاطرنشان کرد: محل احداث دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات در منطقه 5 تهران يکي از بدترين مکان‌هاي استقرار در جهان است. طبق اصول شهرسازي، محيط دانشگاه و اطراف آن حتما بايد براي عبور پياده، دوچرخه و خودرو شيب ملايم داشته باشد و به هيچ عنوان نبايد در محيط ناهموار اين‌چنيني اقدام به ساخت و ساز کرد.
خرم با بيان اين‌که اساسا ساخت وساز در شيب بالاي 5 درجه خطرناک است، تصريح کرد: اين دانشگاه با شيب‌هاي غيرمجاز در نقطه ارتفاعي در منطقه‌اي برف‌گير و داراي يخ‌زدگي ساخته شده است. وقتي آن‌جا يخبندان مي‌شود، آدم پياده هم سر مي‌خورد، چه برسد به ماشين.
وي ضمن ابراز تسليت به خانواده‌هاي 10 تن از قربانيان حادثه واژگوني اتوبوس حامل دانشجويان دانشگاه علوم تحقيقات گفت: سوال اين است که چرا براي دانشجويان که نخبگان و مغزهاي متفکر جامعه هستند، بايد فرسوده‌ترين اتوبوس‌ها را اختصاص دهيم؟ از سوي ديگر چرا راننده سالخورده‌اي را به کار گرفته‌اند که پشت فرمان سکته کند؟
رييس سابق سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران اظهار کرد: موضوع حادثه تاسف‌بار دانشگاه آزاد علوم تحقيقات، تنها يکي از موارد متعدد در زمينه جدي نگرفتن اصول شهرسازي است. طي دهه‌هاي اخير در وزارتخانه‌ها، ارگان‌ها و دستگاه‌ها هرگاه با موضوعي برخورد مي‌کنيم که خارج از مقررات است مي‌گويند «يک کارش بکن». اين يک کارش بکن به عرف تبديل شده است.
به گزارش آرمان ايرانيان، روز سه‌شنبه 4 دي‌ماه 1397 حدود ساعت 12 اتوبوس حامل دانشجويان دانشگاه واحد علوم تحقيقات واژگون شد که تا زمان ارسال اين خبر 10 کشته بر جاي گذاشته که 7 تن از قربانيان در محل حادثه و سه تن نيز در بيمارستان جان باختند.
انتهاي پيام
http://armaneiranian.ir/News.aspx?code=192884
بستن   چاپ

armaneiranian.ir © 2020