رئيس جمهور:
ايمن سازي اقتصاد در برابر تحريم‌ها اولويت دولت است
پنجشنبه 6 دي 1397 - 11:25:58

آرمان ايرانيان- رئيس جمهوري: ايمن سازي اقتصاد کشور در برابر تکانه‌هاي تحريم و توطئه‌هاي دشمنان دستور کار اصلي دولت است.
به گزارش آرمان ايرانيان، آقاي روحاني در جلسه امروز هيئت دولت در سخناني افزود: ساختار اقتصاد کشور بايد با همکاري نزديک دولت و مجلس دنبال شود و اين بحث در جلسات شوراي عالي هماهنگي اقتصادي پيگيري خواهد شد.
رئيس جمهور اولويت نخست دولت در لايحه بودجه سال اينده را توجه به معيشت و زندگي مردم اعلام کرد و گفت:: همه تلاش دولت کاستن از مشکلات مردم در شرايط کنوني است، اما تا زماني که تحريم وجود دارد نمي‌توان گفت: مشکلات ناشي از تحريم صددرصد قابل رفع است، اما مي‌توان از آن کاست.
آقاي روحاني با بيان اينکه کاستن از فشار‌هاي تحريم با همراهي تمام دستگاه‌هاي ذيربط و فعالان اقتصادي امکان پذير است، تاکيد کرد: همه بايد تلاش کنيم اگر امکان کاهش قيمت کالا‌ها وجود دارد از قيمت‌ها کاسته شود و اگر امکان کاهش وجود ندارد در حد ممکن کنترل شود اين وظيفه تمام دستگاه‌ها از تنظيم بازار تا سازمان تعزيرات حکومتي است و دولت هم بايد در زمان تدوين ايين نامه‌ها و دستور العمل‌هاي اجرايي اين نکته را در اولويت قرار دهد.
رئيس جمهور با بيان اينکه امسال دولت با تخصيص ارز براي تامين کالا‌هاي اساسي 60 هزار ميليارد تومان يارانه پرداخت کرده است، گفت: در حال حاضر دولت در زمينه آب، برق، نفت، گاز، گازوئيل، بنزين، خدمات آموزشي و بهداشتي يارانه بسيار بالايي پرداخت و تلاش مي‌کند اين يارانه را در حد امکان کاهش ندهد و همين ميزان ارز براي سال آينده نيز پيش بيني شده است.
آقاي روحاني افزود: براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه ميزان يارانه پرداختي دولت 900 هزار ميليارد تومان است، اما در بلند مدت بايد فکري جدي براي هدفمند شدن يارانه‌ها بينديشيم.
رئيس جمهور گفت: يارانه بايد به گونه‌اي حساب شده تخصيص يابد و پرداخت يارانه نامحدود و غير مشروط از اشکال‌هاي دولت است که رفع آن مستلزم تکميل شدن بانک اطلاعات و حرکت به سمت دولت الکترونيک است.
آقاي روحاني از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي خواست به تکميل بانک اطلاعاتي اقشار هدف دريافت کننده يارانه اقدام کند و افزود: ما هنوز نمي‌دانيم کدام يک از اقشار جامعه تحت فشار بيشتري هستند يک سري امار و ارقام در قالب دهک‌هاي درامدي روي کاغذ وجود دارد، اما در عمل ارقام صحيحي نداريم.
وي از ادامه طرح تحول سلامت در سال آينده خبر داد و گفت: دولت در حد توان خود حقوق کارکنان و بازنشستگان و مستمري بگيران را حدود 20 درصد افزايش مي‌دهد.
آقاي روحاني از تمام وزرا خواست برنامه کاري خود براي سال آينده را پيش از 22 بهمن اعلام کنند و از صداوسيما و رسانه‌هاي جمعي نيز خواست در اين زمينه با دولت همراهي کنند.
رئيس جمهور خطاب به وزراي کابينه نيز گفت: اگر وزارتخانه‌اي وعده ايجاد 60 هزار اشتغال در سال اينده مي‌دهد بايد رسما اعلام کند و اگر وزارتخانه‌اي ديگر مي‌گويد 260 هزار شغل ايجاد مي‌کند يا وزرات کار تسهيلاتي براي اشتغال ايجاد مي‌کند بايد براي مردم توضيح دهد.
وي افزود: وزارتخانه‌ها بايد برنامه‌هاي خود را توضيح دهند و برنامه‌هاي دولت در زمينه حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان، گردشگري و يا قول وزارت دفاع براي کمک به صنعت خودروسازي به مردم گفته شود و مردم بايد احساس اميد و نشاط به آينده داشته باشند.
دستور رئيس جمهور به وزرا براي برقراري ارتباط خارجي سازنده با همسايگان
­رئيس جمهور از تمامي وزاري کابينه خواست تا برقراري ارتباط با همسايگان را در الويت ارتباطات خارجي قراردهند.
آقاي روحاني در جلسه امروز هيئت دولت گفت: تمامي وزارتخانه‌ها در کنار وزارت امور خارجه بايد براي تسهيل در روابط خارجي گسترده با همسايگان تلاش کنند.
وي درخصوص ظرفيت‌هاي قابل توجه در توسعه همکاري با همسايگان به سفر اخير خود به ترکيه و موافقنت نامه هايي که بين دو کشور مبادله شد اشاره کرد و گفت: همين ظرفيت‌هاي همکاري را مي‌توان با ديگر همسايگان همچون عراق،آذربايجان، روسيه، افغانستان، پاکستان و قطر هم برقرار کرد و در صورت ايجاد روابط صميمي با همسايگان مي‌توان از شرايط کنوني به راحتي عبور کرد.
وي گفت: درآستانه چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي بايد با تلاشي مضاعف زمينه، براي واگذاري کار به مردم و تقويت بخش خصوصي فراهم شود و در اين مسير، بانکها، وزارت رفاه و ساير وزارتخانه‌ها بايد پيش رو باشند.
آقاي روحاني گفت: دولت، سهام فراوان و بنگاه‌هاي اقتصادي زيادي دارد. بايد تمامي سهام اين بنگاه‌ها واگذار شود. بايد مالکيت‌ها واگذار شود و با هماهنگي و همدلي به استقبال سالگرد انقلاب اسلامي برويم.
آقاي روحاني درابتداي سخنان خود به سالروز ميلاد حضرت عيسي عليه السلام و سال نو ميلادي اشاره کرد و گفت: به همه مردم علاقمند به راه و رسم پيامبران الهي که به دنبال صلح و همزيستي و مهر و محبت هستند تبريک عرض مي‌کنم. ولادت حضرت عيسي مسيح(ع) را که به تحمل، صبر، ايثار، از خودگذشتگي، محبت و همزيستي مسالمت آميز درميان مردم معروف بود و امروز روزي است که همه ما جهانيان، بيش از هميشه اين راه و رسم را بايد پيروي کنيم.
وي گفت: شرايط ما در سطح منطقه و جهان به گونه اي است که بدون صبر و تحمل و بردباري و روابط دوستانه نمي‌شود ارتباط داشت و بايد زندگي مردم را در مسير ثبات و آرامش قرار داد.
رئيس جمهور با اشاره به رحلت مرحوم آيت الله هاشمي شاهرودي گفت: وي از فقها و علماي نوانديش بود و از شاگردان نزديک مرحوم آيت الله صدر بود. مرحوم صدرکه خود از نوآوران در تفکر اسلامي و مسائل فلسفي و اقتصادي و جزو مبارزان در برابر رژيم استبدادي صدام بود و به همراه خواهرش بنت الهدي، جان خود را در اين راه فدا کردند.
آقاي روحاني ادامه داد: بسياري از از ياران و دوستان شهيد صدرتوسط رژيم صدام به شهادت رسيدند که از آن جمله، برادران آيت الله شاهرودي هم به دست رژيم صدام به شهادت رسيدند و شايد وي نيز اگر از عراق خارج نمي‌شد اين خطر جاني براي او وجود داشت.
وي گفت: آيت الله شاهرودي تلاش‌هاي فراواني در حوزه علميه قم درزمينه فقه و اصول داشت و تحقيقات ارزشمند و فهرستي که براي کتاب جواهر تهيه کردند مورد استفاده مدرسان و فقها قرار مي‌گيرد.
آقاي روحاني گفت: در کارهاي مديريتي و اجرايي وي به صورت فعال چه در مجلس خبرگان رهبري و چه درمجمع تشخيص مصلحت نظام در هماهنگي ميان قوا تلاش فراواني کرد و سر انجام در ماه‌هاي اخير پس از رنج فروان و درد و مشقت، جان به جان آفرين تسليم کرد. به خانواده و شاگردان و همه ملت ايران تسليت عرض مي‌کنيم. ان اشاءالله، خداوند تعالي مقام ايشان را متعالي کند.
رئيس جمهور سپس با اشاره به حادثه سقوط اتوبوس در واحد علوم وتحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي، ضمن ابراز تأسف شديد از اين حادثه گفت: اين حادثه واقعه اي دلخراش و متأثر کننده بود.
وي گفت: کمتر کسي تصور مي‌کند که يک جوان دانشجويي بعد از سال‌ها تلاش کند و به دانشگاه بيايد و به خاطر اهمال و بي احتياطي در داخل خود دانشگاه، دچار چنين سانحه اي شود.
آقاي روحاني ضمن تسليت به خانواده درگذشتگان اين سانحه براي مجروحان اين حادثه آروزي سلامتي نمود و تأکيد کرد: به هيچ وجه نبايد اجازه تکرار چنين سوانحي داده شود و کساني که قصوري داشته اند بايد مشخص شوند ودولت به سهم خود تلاش مي‌کند تا از تکرار اين حوادث جلوگيري کند.
http://armaneiranian.ir/News.aspx?code=192969
بستن   چاپ

armaneiranian.ir © 2020