اجتماعي
 
از "مرگ خاموش" پيشگيري کنيد
از "مرگ خاموش" پيشگيري کنيد
  بزرگنمايي:
پنجشنبه 6 دي 1397 - 02:07:22

آرمان ايرانيان - دکتر غلامرضا معصومي در گفت‌وگو با آرمان ايرانيان، با بيان اينکه آمارها نشان مي‌دهند هر ساله تعداد زيادي از هموطنان‌مان در اثر مسموميت با گاز مونو اکسيدکربن از دست مي‌روند، گفت: نکته مهم اين است که اين حادثه عملا محدود به زمان خاصي از سال نيست. درست است که بيشترين فوتي‌ها مربوط به فصول سرد سال هستند، اما متاسفانه حتي در شش ماه اول امسال نيز بر اساس گزارش سازمان پزشکي قانوني 177 نفر از هموطنان را بر اساس مسموميت با گاز از دست داده‌ايم. همچنين بر اساس آمارها در سال گذشته 776 نفر بر اثر مسموميت با گاز مونوکسيد کربن در کشور فوت کرده‌اند که البته خوشبختانه نسبت به زمان مشابه در سال 1395 در حدود 7.2 درصد در اين زمينه کاهش داشته‌ايم.
وي با بيان اينکه مونوکسيد کربن گازي بي‌رنگ و بي‌بو با قابليت اتصال به هموگلوبين خون با قدرتي 200 برابر اکسيژن است که بدليل احتراق نادرست گاز يا هر نوع ماده سوختني مانند چوب ايجاد مي‌شود، افزود: اين احتراق نادرست اصولا به دليل عدم اکسيژن‌رساني و تهويه مناسب رخ مي‌دهد. به همين دليل در محيط‌هاي بسته مانند خانه و محيط‌هاي کار بسته بيشتر اتفاق مي‌افتد و متاسفانه به دليل بي‌رنگ و بي‌بو بودنش معمولا تا زمانيکه حال فرد را به وخامت نکشيده، مشخص نمي‌شود که متاسفانه در آن مرحله نيز خود فرد توان انجام کاري را نخواهد داشت.
معصومي با بيان اينکه قطعا حضور و کارکرد نيروهاي امدادي مانند اورژانس پيش بيمارستاني و بيمارستاني در زمانيکه افراد با اين گاز دچار مسموميت شده‌اند، غيرقابل چشم پوشي است، افزود: آمارها نشان مي‌دهند که چندين برابر فوتي‌هاي ناشي از گازگرفتگي دچار مسموميت با اين گاز شده‌اند که خوشبختانه نجات پيدا کرده‌اند. البته بايد توجه کرد که هميشه پيشگيري بهتر از درمان است و واقعا اين امکان وجود دارد که حتي يک مورد فوتي ناشي از گازگرفتگي را هم نداشته باشيم. اين موضوع هم با رعايت قوانين ايمني، بازديد دوره‌اي وسايل گاز سوز و توجه به علائم و نشانه‌هاي ابتدايي مسموميت امکان‌پذير است.
اين متخصص طب اورژانس با بيان اينکه شايع‌ترين مکاني که مسموميت در آن اتفاق مي‌افتد، در اتاق‌هاي منازل است، گفت: نبايد فراموش کنيم که اين اتفاق در هر جاي در بسته‌اي اعم از محيط کار، خودرو و... مي‌تواند رخ دهد. در نتيجه نصب و راه‌اندازي وسايل گرمايشي توسط پرسنل تعليم ديده و کنترل دوره‌اي وسايل گاز سوز بسيار مهم و حياتي است که متاسفانه بعضا رعايت نمي‌شود. در عين حال مردم بايد از وسايل گرمايشي استاندارد استفاده کنند، از وسايل گازسوز و گرمايشي بدون دودکش استفاده نکنند، قبل از استفاده از وسايل گرمايشي، دودکش را کنترل کرده و از باز بودن مسير آن اطمينان حاصل کنند و روزنه‌هاي آن را با فويل‌هاي آلومينيومي يا روش‌هاي مناسب ديگر مسدود کنند.
معصومي ادامه داد: بايد توجه کرد که ساده‌ترين راه براي کنترل دودکش، لمس کردن آن در هنگام روشن بودن بخاري است. در صورتي که دودکش سرد باشد، هواکشي و خروج دود انجام نمي‌شود. دودکش بخاري هرچه کوتاه‌تر و مستقيم باشد، بهتراست. محل اتصالات دودکش نيز بايد محکم باشد تا دودکش از جاي خود بيرون نيايد. همچنين دودکش‌هاي بالاي پشت‌بام بايد داراي کلاهک مخصوص بوده و حداقل 75 سانتي‌متر از سطح پشت بام بالاتر باشند.
وي افزود: اگر به هر دليل در موقعيت مسموميت با گاز مونوکسيد کربن قرار گرفتيم، يادمان باشد که علائم اوليه مسموميت با گاز مونواکسيدکربن بسيار غير اختصاصي است. اين شامل سردرد، سرگيجه، تهوع و استفراغ، خواب آلودگي و ... است. اگر فرد در اين فاز بتواند تشخيص غيرعادي بودن شرايط را بدهد، مي‌تواند از خطر بگذرد وگرنه بعد از اين مرحله مغز فرد مسموم به دليل کمبود اکسيژن وارد وضعيتي مي‌شود که امکان قضاوت برايش مقدرو نيست. در نتيجه ديگر نمي‌تواند خود و بقيه افراد درگير را نجات دهد. بعد از اين فاز نيز فرد وارد فاز بي‌قراري و بعد کما و مرگ خواهد شد.
معصومي همچنين اظهار کرد: اگر در مراحل اوليه شرايط‌مان را تشخيص داديم، مهم‌ترين اقدامي که بايد انجام دهيم برقراري تهويه محيط است. يعني بايد بلافاصله درب يا پنجره را باز کرد و با يک حوله خيس جريان هوا را به سمت بيرون تسريع کرد. انتقال خود و افراد مسموم به بيرون محيط آلوده نيز بسيار حائز اهميت است. همانطور که اشاره شد مونوکسيد کربن در اتصال به هموگلوبين 200 برابر قوي‌تر است، پس تنها راه جدا کردن و جايگزيني آن با اکسيژن افزايش ميزان اکسيژن محيط است که با خارج شدن از محيط آلوده و رفتن در فضاي بيروني شروع شده و با اکسيژن‌تراپي تا بر طرف شدن سردرد در اورژانس ادامه دارد. بنابراين اگر به محيطي وارد شديد که احتمال اين مسموميت براي افراد آنجا وجود داشت، با حفظ خونسردي، با اورژانس 115 تماس بگيريد و جريان هوا را منتقل کرده و تا حد ممکن مسمومين را به محيط خارجي ببريد.
انتهاي پيام

کد مطلب: 192944 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران