اجتماعي
 
8 نکته درباره پسماندهاي الکتريکي
8 نکته درباره پسماندهاي الکتريکي
  بزرگنمايي:
پنجشنبه 6 دي 1397 - 05:28:03

آرمان ايرانيان - به گزارش آرمان ايرانيان، پسماندهاي الکتريکي و الکترونيک به تمامي تجهيزاتي اطلاق مي‌شود که مصرف کنندگان اين وسايل آن را دور مي‌ريزند. اين تجهيزات دستگاه‌هاي خانگي بزرگي مانند يخچال، فريزر، ماشين لباسشويي، ماشين ظرفشويي، اجاق گاز، و... همچنين دستگاه‌هاي خانگي کوچک نظير جاروبرقي، اتو، سرخ‌کن، انواع سشوار و ... را شامل مي‌شود. تجهيزات مخابراتي و رايانه‌اي، انواع لامپ‌هاي روشنايي، ابزارهاي فني برقي و الکترونيک، اسباب بازي‌ها و سرگرمي‌ها، بازي‌هاي کامپيوتري و وسايل جانبي آن‌ها، ابزارهاي پزشکي( به جز مواردي با آلودگي‌هاي عفوني که از جمله پسماندهاي ويژه پزشکي محسوب مي‌شوند)، ابزارهاي اندازه‌گيري و دستگاه‌هاي خودکار ارائه خدمات نيز از جمله انواع پسماندهاي الکتريکي و الکترونيک است.
در ادامه فاطمه اکبرپور - کارشناس پسماند اداره محيط زيست- در گفت و گو با آرمان ايرانيان درباره پسماندهاي الکترونيک نکاتي را گفته است:
*پسماندهاي الکترونيک به دليل وجود فلزات سنگيني مانند طلا، نقره، جيوه، کادميوم، و آرسنيک و موادي از قبيل پلاستيک، سرب و آلومينيوم بسيار خطرآفرين هستند.
*دفن يا سوزاندن پسماندهاي الکترونيک سبب ورود عناصر سنگين به آب‌هاي زيرزميني و توليد گازهاي سمي مي‌شود.‏‏ در جهان به تفکيک پسماندهاي الکترونيک از ديگر پسماندها اهميت جدي داده مي‌شود ولي متأسفانه وجود مشکلات متعدد در تفکيک و بازيافت پسماندهاي خطرناک در ايران مانع طرح مسائلي مانند پسماندهاي الکترونيک است.‏
*طبق تحقيقات انجام شده کشور ايران در منطقه بزرگ‌ترين بازار مصرف قطعات رايانه را دارد. به دليل نبود فرهنگ بازيافت، وجود اين قطعات خطر بزرگي براي محيط زيست است. ‏
*‌پسماندهاي ناشي از قطعات رايانه‌اي و دستگاه‌هاي الکترونيک با توجه به خطرهايي که دارند بايد به صورت جداگانه و با روش‌هاي علمي، حمل سپس دفع شود تا مانع از اثرات مخرب بر محيط زيست و انسان‌ها شود.
* قطعات پسماندهاي الکترونيک را بايد در قالب‌هاي ضخيم بتني در عمق زمين دفن کرد تا تشعشعات آن به بيرون و فضاي محيط زيست نفوذ نکند. با توجه به اينکه بسياري از قطعات دستگاه‌هاي رايانه‌اي «الکترومگنتيک» هستند اگر به صورت درست و کارشناسانه دفع نشوند با تشعشعاتي که از خود بروز مي‌دهند سلامتي انسان‌ها را با خطر جدي رو به رو خواهند کرد.
* بهترين روش دفع پسماندهاي الکترونيک بازيافت آن‌ها است. بازيافت پسماندهاي الکتريکي و الکترونيک (به شکل پراکنده در کشور) هنوز مورد توجه و سرمايه گذاري قرار نگرفته چرا که ميزان توليد اين ضايعات در گذشته به‌حدي نبوده است که تبديل به يک معضل شود و دولت برنامه‌هاي جدي براي بازيافت لوازم الکتريکي و الکترونيک را اجرا کند.
*سازمان حفاظت محيط زيست براساس ماده 11 قانون مديريت پسماندها اقدام به تهيه «ضوابط و روش‌هاي اجرايي پسماندهاي برقي و الکترونيک» کرده است. پس از تصويب اين ماده، ضوابط آن به کليه دستگاه‌هاي مربوطه ابلاغ شد. اين ضوابط با تکيه بر ماده 12 آيين‌نامه اجرايي قانون مديريت پسماندها که توليد کننده و وارد کننده کالاهاي برقي و الکترونيک را موظف به بازيافت آن‌ها مي‌داند.
*در برخي از نقاط شهر تهران ايستگاه‌هاي بازيافت توسط شهرداري جانمايي شده است که شهروندان مي‌توانند پسماندهاي تفکيک شده الکترونيک خود را به اين غرفه‌ها تحويل دهند.
انتهاي پيام

کد مطلب: 192951 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران