اجتماعي
 
سه ايراد "شهرداري‌" به لايحه بودجه 98
سه ايراد "شهرداري‌" به لايحه بودجه 98
  بزرگنمايي:
پنجشنبه 6 دي 1397 - 08:45:44

آرمان ايرانيان - زرير نگين تاجي در گفت‌وگو با آرمان ايرانيان، در واکنش به لايحه بودجه سال 98 که روز سه شنبه از سوي رئيس جمهور تقديم مجلس شوراي اسلامي شد، گفت: متاسفانه در اين لايحه به سهم شهرداري‌ها توجه نشده است. چرا که در سال 15 الي 20 درصد درآمدهاي شهرداري‌ها از محل ماليات بر ارزش افزوده است، اما در لايحه بودجه 98 به مسئله سهم شهرداري‌ها به ماليات بر ارزش افزوده توجه نشده است.
وي با اشاره به جلسه هفته گذشته شهردار تهران با آقاي نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه، گفت: اگر سهم شهرداري‌ها از محل ماليات بر ارزش افزوده به درستي پرداخت نشود کلانشهرها به خصوص تهران در حل مشکلات خود دچار وقفه مي‌شوند، در لايحه بودجه 98 سه نکته وجود دارد که لازم است نسبت به اصلاح آن در مجلس شوراي اسلامي اقدام شود.
معاون مالي و اقتصادي شهرداري تهران با بيان اينکه بر اساس قانون برنامه ششم توسعه در تهران و ساير شهرها با توجه به نسبت جمعيتي شهر به روستا سهم شهر تهران از محل ماليات بر ارزش افزوده 88 درصد و نقاط روستايي و عشايري نيز سهم 12 درصدي است، اظهار کرد: اين مطلب در بودجه 97 اينگونه بود. چرا که پيش از اين سهم شهرداري‌ها و روستايي‌ها از محل ماليات بر ارزش افزوده 70 به 30 بود که در لايحه بودجه 97 اين رقم به 88 و 12 درصد رسيد.
نگين تاجي با بيان اينکه حالا در لايحه بودجه 98 مجددا به فرمول 70-30 اشاره شده است، گفت: سهم شهرداري‌ها از 88 درصد ماليات بر ارزش افزوده حدود 3000 ميليارد تومان مي‌شود و لازم است که براي حل مشکلات کلانشهري همچون تهران اين عدد 88 درصد کاهش نيابد.
وي در ادامه با بيان اينکه متاسفانه روند تخصيص عوارض ارزش افزوده نيز در لايحه بودجه 98 تغيير کرده است، گفت: پيش از اين سازمان امور مالياتي سهم شهرداري‌ها را به حساب آنها واريز مي‌کرد؛ اما حالا بر اساس لايحه بودجه 98 توزيع عوارض ارزش افزوده به تشخيص و تصميم شوراي برنامه ريزي و توسعه استان که زير نظر استانداري است انجام مي‌شود و آنها مشخص مي‌کنند که اين وجوه صرف چه مواردي شود که قطعا نظام بروکراسي پيچيده‌اي را دارد و در کار شهرهاي پويايي همچون تهران، وقفه ايجاد مي‌کنند.
معاون مالي و اقتصادي شهرداري تهران اظهار کرد: در لايحه بودجه 97 عوارض فرآورده‌هاي نفتي براي امسال مبلغي حدود 3200 ميليارد تومان بود و همچون سنوات گذشته در اختيار سازمان دهياري‌ها و شهرداري‌ها قرار مي‌گرفت؛ اما در لايحه بودجه 98 براي اولين بار 3200 ميليارد تومان به موضوع هدفمندي يارانه‌ها اختصاص داده شده است و براي ما نيز جاي سوال است که چرا عوارض فرآورده‌هاي نفتي به جاي آنکه به حساب شهرداري‌ها و دهياري‌ها ريخته شود به موضوع هدفمندي يارانه‌ها اختصاص داده شده است. چرا که با اين تصميم قطعا شهرهاي کوچک که بضاعت کمتري دارند به مشکلاتي بر مي‌خورند.
نگين تاجي با بيان اينکه لايحه بودجه 98 با آنکه پيشتر نظرات خود را به صورت مکتوب و شفاهي اعلام کرده بوديم به مجلس ارائه شد، گفت: قطعا از ظرفيت نمايندگان شهر تهران در مجلس و اعضاي شوراي شهر در تهران استفاده خواهيم کرد تا اجازه ندهيم از اختيارات شهرداري‌ها کاسته شود.
انتهاي پيام

کد مطلب: 192953 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران