اقتصادي
 
دلار را چه کسي بالا انداخت
دلار را چه کسي بالا انداخت
  بزرگنمايي:
پنجشنبه 6 دي 1397 - 11:25:42

آرمان ايرانيان -
به گزارش بنکر ( Banker )،براين اساس دربازار ديروز دلار به 11 هزار و 400 تومان، يورو 13 هزار و 450 تومان، پوند 14 هزار و 300 تومان، درهم 3 هزار و 210 تومان و ليرترکيه 2 هزار و 230 تومان قيمت خورد. درخصوص اين که چه عواملي باعث جهش دلار در يک روز به کانال قيمتي بالاتر شد، مهمترين دليل به لايحه بودجه سال آينده و اعداد و ارقام آن مربوط مي‌شود. تدوين سند مالي 98 در دو سقف متفاوت و برجسته شدن تحريم دردخل و خرج دولت باعث ارسال سيگنالي منفي به بازار شد، هرچند که ديروز قيمت‌ها دربازار ارز و طلا نسبت به روز چهارم دي ماه اندکي ريزش دارد. علاوه براين به‌طور معمول با نزديک شدن به آغاز سال نو ميلادي تقاضا براي ارز در بازار ايران از دو جهت افزايش مي‌يابد.
دريک جهت تسويه حساب ارزي برخي از شرکت‌ها که با کشورهاي خارجي مراوده دارند و از سوي ديگرفصل سفرهاي خارجي تقاضا براي ارز را افزايش مي‌دهد. برهمين اساس هر ساله دراين ايام با رشد مقطعي نرخ ارز در بازار آزاد مواجه بوديم که پس از عبور ازآن دوباره و به تدريج قيمت‌ها به عقب برمي گشت. اما در آستانه زمستان سال گذشته با وجودي که فرض مي‌شد رشد قيمت‌ها در بازار ارز مقطعي باشد، ولي دخالت عوامل ديگري مانند اعلام امريکا براي خروج از برجام و بازگشت تحريم‌ها و همچنين اعتراضات دي ماه سال گذشته در برخي از شهرها باعث شد تا دامنه نوسانات افزايش يابد و روزانه به آن افزوده شود.
تداوم نوسانات ارزي با ورود به سال 97 با خروج رسمي امريکا از برجام افزايش يافت به‌طوري که در مقطعي نرخ دلار از مرز 18 هزار تومان هم گذشت. اما با تغيير ريل سياست‌هاي ارزي بانک مرکزي و ورود شوراي عالي هماهنگي اقتصادي با حضور سران سه قوه اين روند تغيير کرد و ارز دوباره به عقب برگشت تا اين که پس از ماه‌ها دلار به کانال 9 هزار تومان بازگشت. در اين زمينه کارشناسان اعتقاد دارند که رشد روزهاي اخير نرخ ارز به‌طور عمده به مسائل سياسي و رواني جامعه برمي گردد و انتظار مي‌رود با تداوم سياست‌هاي بانک مرکزي شاهد ادامه ثبات نسبي و کاهش تدريجي قيمت‌ها دراين بازار باشيم.

کد مطلب: 192965 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران