اقتصادي
 
مقابله بازارساز با نوسان‌گيران دربازار ارز
مقابله بازارساز با نوسان‌گيران دربازار ارز
  بزرگنمايي:
پنجشنبه 6 دي 1397 - 11:25:46

آرمان ايرانيان -
به گزارش بنکر ( Banker )، با اين حال، به سرعت مسير قيمت شاخص ارزي تغيير کرد و حدود ساعت 4 بعدازظهر، دلار روي عدد 10 هزار و 950 تومان به کار خود پايان داد. رقمي که هزار و 350 تومان از سقف روز چهارشنبه کمتر بود و نسبت به قيمت بسته شده روز سه‌شنبه نيز 250 تومان کاهش را نشان مي‌داد.
به گفته فعالان، بازارساز ارزي از دو کانال سعي کرد، دامنه نوسانات دلار را محدودتر کند. صرافي‌هاي منتخب بازارساز که در ابتداي روز قيمت دلار را 10 هزار و 900 تومان اعلام کرده بودند، به يکباره هزار تومان ديگر به بهاي اين ارز افزودند و عدد 11 هزار و 900 تومان براي دقايقي بر تابلوي اين صرافي‌ها نقش بست. جالب آنکه زماني که قيمت صرافي‌هاي بازارساز به قيمت کف بازار نزديک شد، به يکباره مسير قيمت در بازار آزاد تغيير کرد و شاخص ارزي در فاز نزولي قرار گرفت. اين مسير نزولي به اندازه‌اي به سرعت سپري شد که در مقاطعي قيمت صرافي‌هاي بازارساز بالاتر از نرخ کف بازار باقي ماند؛ بنابراين مي‌توان گفت کانال اولي که بازارساز از طريق آن اقدام به مديريت نوسانات بازار کرد، صرافي‌هاي منتخب بودند. بازارساز در اين صرافي‌ها با استفاده از دو تاکتيک افزايش عرضه و نوع قيمت‌گذاري توانست جهت قيمت در بازار آزاد را تغيير دهد. يکي از بازيگران باتجربه بازار عنوان کرد، زماني که بازارساز احتياط در قيمت‌گذاري را کنار گذاشت، نوسان‌گيران بازار ارز عقب نشستند؛ چراکه متوجه شدند تقاضاي رانتي با جسارت بازارساز در نزديک کردن قيمت به نرخ کف بازار از ميان خواهد رفت.
کانال دومي که از نظر فعالان، بازارساز به‌واسطه آن انتظارات معامله‌گران بازار داخلي را تحت‌تاثير قرار داد، عرضه حواله درهم بود. روز گذشته، به گفته يکي از فعالان، نرخ حواله درهم تا محدوده 3 هزار و 400 تومان بالا رفت. از نظر وي پرش غيرمنتظره درهم به اين محدوده موجب شد بازارساز عرضه حواله درهم را افزايش دهد و تحت‌تاثير اين افزايش قيمت حواله درهم تا محدوده 3 هزار توماني عقب نشست. افت نرخ حواله درهم تا حدي در عقب‌نشيني معامله‌گران بازار داخلي تاثير داشت و همزمان بهاي دلار در شهرهاي مرزي را نيز تحت‌تاثير قرار داد.
به گفته فعالان، افزايش ابتداي روز چندان تحت‌تاثير تقاضاي بنيادي و خريد و فروش واقعي صورت نگرفته بود، بلکه به‌واسطه روند افزايشي ابتداي زمستان و به‌خصوص رشد غيرمنتظره روز سه‌شنبه، معامله‌گران به دنبال بردن دلار به سوي کانال‌هاي بالاتر بودند. آنها قصد داشتند از طريق جا‌به‌جايي کانالي قيمت‌ها زمينه‌ساز ورود تقاضاي احتياطي جديد به بازار شوند؛ عاملي که مي‌توانست زمينه‌ساز حمايت قيمتي از مرزهاي مورد تمايل آنها شود و حتي جاده را براي ورود به قيمت‌هاي بالاتر فراهم‌تر کند. نوسان‌گيران ديروز تا حدي توانستند بخشي از اهداف خود را در بازار محقق کنند. درواقع روز گذشته، صفي از افراد در برابر يکي از صرافي‌هاي بانکي شکل گرفت. با اين حال، بازارساز توانست با بالا کشيدن قيمت دلار بر تابلوي صرافي‌هاي مورد اعتماد از يکسو اين تقاضاي کاذب را از بازار خارج کند و از سوي ديگر تا حدي جذابيت خريد را براي سايرين از ميان ببرد. به گفته فعالان، بازارساز طي ماه‌هاي آتي بايد به دقت اين موضوع را مدنظر قرار دهد که مانع از شکل‌گيري عوامل زمينه‌ساز ورود افراد عادي به بازار شود. به گفته برخي کارشناسان، بازارساز حتي اگر بتواند مانع از نوسانات شديد افزايشي روزانه شود و قيمت را به آرامي تعديل کند، مي‌تواند از ورود تقاضاي افراد عادي جلوگيري کند. ولي زماني که قيمت در کمتر از يک روز بيش از 10 درصد افزايش را تجربه مي‌کند، افراد عادي نسبت به ارزش دارايي‌هايشان دچار نگراني مي‌شوند و به طور سنتي در اولين گام به سوي بازارهاي ارز و سکه رهسپار مي‌شوند.
به نوشته دنياي اقتصاد، در روزي که دلار از سقف ابتداي روز عقب‌نشيني کرد، سکه تمام بهار آزادي نيز از مرز 3 ميليون و 900 هزار تومان پايين آمد و روي عدد 3 ميليون و 630 هزار تومان در نهايت به کار خود پايان داد. اين قيمت 100 هزار تومان پايين‌تر از روز سه‌شنبه بود.
سرمايه‌گذاران در بازار آسيا روز چهارشنبه پس‌لرزه‌هاي نزولي وال‌استريت را در بورس‌هاي چين، ژاپن و هنگ‌کنگ حس کردند. لرزه‌هاي ماه دسامبر در محله وال‌استريت بدترين شرايط از دوره «رکود بزرگ» دهه 1930 را به همراه داشت. تعطيلي کريسمس ممکن است باعث بازگشت آرامش به بازار سهام آمريکا شود. خروج از روند نزولي روزهاي گذشته پس از تعطيلات سال نو پس از ريزش 8 درصدي (ظرف 4 روز متوالي) محتمل خواهد بود. بهاي طلاي جهاني نيز از آشفتگي بازارها رشد 5/ 0 درصدي داشت که منجر به ثبت قيمت 1275 دلاري شد.
در حالي که برخي از کارشناسان از ورود وال‌استريت به سيکل خرسي (Bearish) يا کاهشي خبر مي‌دهند، دونالد ترامپ به احياي مجدد بازار سهام نيويورک اميد دارد. بازار خرسي زماني پديد مي‌آيد که بازدهي شاخص از آخرين قله 20 درصد نزول کرده باشد. چنانچه ظرف روزهاي آتي همين روند در وال‌استريت تداوم پيدا کند، اين سناريو احتمال وقوع بيشتري خواهد داشت. البته تعطيلي سال نو ميلادي مي‌تواند به وال‌استريت براي خروج از کانال کاهشي کمک کند. با توجه به اينکه سرمايه‌گذاران سيگنال‌هاي متناقض از سوي کاخ سفيد دريافت کرده‌اند، اعتماد به دولت در خصوص روند کوتاه‌مدت بازارها افت کرده است. پس از حملات متعدد دونالد ترامپ به جرومي پاول، رئيس فدرال رزرو، حالا حواشي تنش با وزير خزانه‌داري، استيون منوچين نيز به اختلافات موجود افزود. منوچين پس از انتشار شايعاتي مبني‌بر تصميم ترامپ به اخراج سکاندار پولي، تلاش کرد واکنش ملتهب بازارها را به آرامش تبديل کند. او پيامي منتشر کرد که از نارضايتي ترامپ نسبت به رشد نرخ بهره ضمن رد شايعه اخراج حکايت مي‌کرد. ورود منوچين به ميانه ميدان پيکار ترامپ و پاول شايعات ديگري پديد آورد که خود وزير خزانه‌داري را در خطر اخراج معرفي مي‌کنند.

کد مطلب: 192966 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران