سياسي
 
سخنگوي دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي:​
گفتگوي ايران با طالبان با هماهنگي دولت افغانستان صورت گرفته است
گفتگوي ايران با طالبان با هماهنگي دولت افغانستان صورت گرفته است
  بزرگنمايي:
پنجشنبه 6 دي 1397 - 11:26:04


آرمان ايرانيان- سخنگوي دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي: گفتگو‌هاي ايران با طالبان با هماهنگي و اطلاع دولت افغانستان صورت گرفته است.
به گزارش آرمان ايرانيان، کيوان خسروي در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما افزود: در گفتگو‌هايي که پيشتر صورت گرفت به نزديک شدن ديدگاه‌هاي طرف‌هاي مختلف در افغانستان کمک شد.
وي گفت:: گفتگو‌ها با طالبان در تهران ادامه خواهد يافت و به زودي در اين باره اطلاع رساني خواهيم کرد.
سخنگوي دبير خانه شوراي عالي امنيت ملي افزود: کشور‌هايي که خود ايجاد کننده اين گروه‌ها بودند الان صحنه گردان شده اند و مدعي ارتباط با آن‌ها و مديريت اين گروه‌ها هستند.
خسروي با اشاره به سفر يک روزه دبير شوراي عالي امنيت ملي به افغانستان گفت:: در اين سفر در ديدار با مسئولان و شخصيت‌هاي سياسي افغانستان درباره امنيت و روند صلح در افغانستان بحث و تبادل نظر شد.
وي افزود: مسئولان افغانستان، چون تاکنون نشانه‌اي از خروج نظاميان آمريکايي را از کشورشان نديده اند واکنش خاصي نشان نداده اند.
سخنگوي دبير خانه شوراي عالي امنيت ملي گفت: ما خروج نظاميان آمريکايي از افغانستان را فرصتي براي تقويت ارتش و امنيت ملي اين کشور مي‌دانيم.
ابوالفضل زهره وند سفير اسبق ايران در افغانستان هم در اين برنامه گفت:: بعيد است موضوع خروج نظاميان آمريکايي از افغانستان صادقانه باشد.
وي افزود: نيرويي که با هدف اخراج طالبان از افغانستان وارد اين کشور شده بود هم اکنون در صدد مذاکره با آن‌ها بر مي‌آيد.
سفير اسبق ايران در افغانستان گفت:: بيرون کشيدن بخشي از نظاميان آمريکايي از افغاستان در چارچوب حضور نظاميان آمريکايي در منطقه است.
زهره وند افزود: حضور نيرو‌هاي آمريکايي در افغانستان اهداف زيادي دارد که از جمله آن‌ها مهار ايران، روسيه و چين و حفظ سلطه يک جانبه گرايانه آمريکايي‌ها در منطقه است.
فدا حسين مالکي سفير اسبق ايران در افغانستان هم در اين برنامه گفت: ريشه تصميم آمريکا براي خروج نيروهايش از افغانستان در عراق و سوريه است.
کيومرث يزدان پناه کارشناس مسائل غرب آسيا هم در اين برنامه گفت:: آمريکا دو هزار نفر از نيرو‌هاي داعش را به افغانستان انتقال داده است.
وي افزود: طالبان در 60 درصد افغانستان نفوذ دارد و تلفيق داعش و طالبان در اين کشور معضل بزرگي براي آمريکايي‌ها خواهد بود.
کارشناس مسائل غرب آسيا گفت:: آمريکايي‌ها دريافتند که کارشان در انتقال نيرو‌هاي داعش به افغانستان اشتباه بوده است.
وي افزود: آمريکايي‌ها هيچ گاه افغانستان را ترک نخواهند کرد و به جا به جايي نيروهايشان در منطقه اکتفا مي‌کنند.
يزدان پناه گفت: آمريکا با زير سوال بردن دولت افغانستان مي‌خواهد ثبات در اين کشور و منطقه را به تاخير بيندازد.
کارشناس مسائل غرب آسيا افزود: آنچه مد نظر جمهوري اسلامي ايران است گفتگو با طالبان ميانه رو است.

کد مطلب: 192972 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران