اجتماعي
 
بيماري‌هاي کليه،خاموش هستند
بيماري‌هاي کليه،خاموش هستند
  بزرگنمايي:
پنجشنبه 6 دي 1397 - 11:26:48

آرمان ايرانيان - به گزارش آرمان ايرانيان دکتر عباس بصيري گفت: درمان نهايي نارسايي کليه در افراد ديابتي همانند ساير افراد دياليز و پيوند کليه است البته تاکنون 15 مورد پيوند همزمان کليه و لوزالمعده (پانکراس) نيز در بيمارستان لبافي نژاد انجام شده است.
وي از انجام بيش از 5000 پيوند کليه در بيمارستان شهيد لبافي نژاد با حضور پزشکان و متخصصان اورولوژي دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي خبر داد و گفت: در دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي مراکز تخصصي درمان و پيوند بيماري‌هاي کليوي و ارولوژي در اختيار داريم، همچنين سخت‌ترين بيماران کليوي و بيماراني که احتياج به پيوند کليه دارند به اين مرکز ارجاع داده مي‌شوند. بيماراني به ما مراجعه مي‌کنند که حتي مثانه ندارند و متخصصان براي اين افراد مثانه مصنوعي نيز تعبيه مي‌کنند.
رييس مرکز تحقيقات بيماريهاي کليوي و مجاري ادراردانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي اظهار کرد: پيچيده‌ترين اعمال جراحي با جديدترين تکنيک‌هاي پيوند کليه در بيمارستان‌هاي دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي انجام مي‌شود.
بصيري با اشاره به ميزان شيوع نارسايي کليه اظهارکرد: نارسايي کليه به پنج مرحله تقسيم مي‌شود. اين تقسيم بندي در انسان سالم با کليه طبيعي عدد بالاي 100 را به خود اختصاص مي‌دهد. در مراحل بعدي بيماري اين عدد به 90، 60 ، 30، 15 و زير 15 تقسيم مي‌شود.
اين استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي درباره عبارت «نارسايي کليه» گفت: عبارت «نارسايي کليه» به معني نقص عملکرد کليه است و نبايد با نارسايي کامل اشتباه گرفته شود، اگر رقم نارسايي کليه از 90 به پايين باشد نارسايي وجود دارد ولي نارسايي در حدي نيست که نياز به پيوند يا دياليز داشته باشد و اگر اين عدد به رقمي کمتر از 60 يا 30 برسد نارسايي بيشتر است وتنها زماني که عدد به زير 15 برسد نارسايي کامل وجود دارد ؛ به اين معني که هيچ گونه فعاليتي در کليه فرد وجود ندارد و انجام دياليز و پيوند کليه امري حياتي و ضروري است.
بيماري‌هاي کليه، بيماري‌هاي خاموش هستند بصيري تصريح کرد: شناسايي و پيشگيري به‌موقع بيماري‌هاي کليوي نقش بسيار مهم و حياتي در حفظ سلامت کليه‌ها و ساير اندام‌هاي بدن دارد. متاسفانه شناسايي اين بيماري در ايران و بسياري از کشورهاي پيشرفته دچار مشکل است زيرا بيماري‌هاي کليوي جزو بيماري‌هاي خاموش و بدون علامت و تنها با توجه کردن به برخي علائم مهم قابل تشخيص است و در صورت ناديده گرفتن اين علائم يکباره با خطر دياليزي شدن يا از دست دادن کليه مواجه مي‌شويد.
وي انجام به‌موقع آزمايش‌هاي ديابت و فشار خون، ورزش، داشتن رژيم غذايي سالم را راه‌حل مناسبي براي کمک به حفظ سلامتي کليه‌ها ذکر کرد.
اين استاد دانشگاه با بيان اينکه يکي از مهمترين عواملي که مي‌تواند نارسايي کليه ايجاد کند، ابتلا به بيماري قند خون است، به مبتلايان توصيه کرد: فرد دچار نارسايي کليوي، علاوه بر ديابت در معرض آسيب‌هاي بيشتري قرار دارد. اگر فرد ديابتي دچار نارسايي کليوي شده باشد احتمال بروز عوارض ديگر ديابت ازجمله عوارض چشمي، قلبي و عروقي نيز افزايش مي‌يابد که در نتيجه آن، درمان فرد مشکل‌تر مي‌شود و کيفيت زندگي فرد نيز به‌شدت کاهش مي‌يابد. از سوي ديگر اگر فرد دچار نارسايي کليوي بـه ديابت نيز مبتلا شود، درمان وي سخت‌تر و پيچيده‌تر خواهد شد.
وي فشارخون بالا و بيماري کليه پلي‌کيستيک را به ترتيب دومين و سومين عامل ابتلا به نارسايي کليه ذکر کرد.
کليه پلي‌کيستيک سومين عامل نارسايي کليه
بنابر اعلام روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي،بصيري خاطرنشان کرد: کليه پلي‌کيستيک يک بيماري ارثي است که از پدرو مادر و يا نزديکان به فرزندان منتقل مي‌شود. در اين حالت کل کليه به صورت کيست(خوشه انگور) در مي‌آيد. اين بيماري سومين عامل نارسايي کليه است ولي هر نوع کيستي در کليه بيماري پلي‌کيستيک محسوب نمي‌شود و معمولا انواع ديگر کيست‌ها احتياج به اقدام درماني ندارند، مگر در صورت خونريزي، درد و يا تبديل شدن به توده درمان لازم صورت مي‌گيرد.
وي تاکيد کرد: يک سري از بيماري‌ها بويژه ديابت نوع يک ارثي هستند بنابراين لازم است از کودکي فرد تحت درمان مناسب قرار بگيرد همچنين بيماري مرض قند بزرگسالان در دنيا شيوع زيادي دارد و از هر 100 نفر 10 نفر به اين بيماري دچار مي‌شوند يا استعداد ابتلا به اين بيماري را دارند. اگر کسي در خانواده و يا نزديکان بيماري مرض قند داشته است بايد بداند اين استعداد نيز دراو هم وجود دارد بنابراين بايد فعاليت فيزيکي مستمرداشته باشد، از نشستن ممتد پرهيز کند همچنين کم خوري و کاهش مصرف قند، چربي، برنج و نان موضوع بسيار مهمي است.
بصيري در پايان يادآور شد: مرض قند بيماري است که فرد بايد داروها را به‌صورت ممتد مصرف کنند چرا که قند خون با مصرف دارو کاهش مي‌يابد و فرد نبايد تصور کند که با بهبود نسبي مي‌تواند از داروها استفاده نکند.
انتهاي پيام

کد مطلب: 192977 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران