اجتماعي
 
تبعات حذف سود روزشمار براي سپرده‌گذاران
تبعات حذف سود روزشمار براي سپرده‌گذاران
  بزرگنمايي:
پنجشنبه 6 دي 1397 - 11:28:28

آرمان ايرانيان - به گزارش آرمان ايرانيان، احمد حاتمي يزد در گفتگو با خبرآنلاين افزود: بخشنامه بانک مرکزي براي منع پرداخت سود روزشمار، اقدامي بسيار مناسب است چرا که مردم نبايد انتظار داشته باشند پولي را در بانک بگذارند و فقط براي يک روز آن سود بگيرند.
وي گفت: پيش از اين سپرده‌ها سود روزشمار از بانک‌ها مي‌گرفتند اما با تصميم جديد چه ابتداي ماه پولي را از حسابشان برداشت کنند و چه انتهاي ماه ديگر سودي دريافت نخواهند کرد و تنها مانده حساب است که سود مي‌گيرد، در اين حالت بار عظيمي از دوش بانک‌ها برداشته خواهد شد.
وي در پاسخ به اين سئوال که آيا اين بخشنامه مي‌تواند مشکلات نظام بانک را تا حدي برطرف کند؟ گفت: اين تصميم مشکلات نظام بانکي را حل نمي‌کند بلکه آن را کم مي‌کند. به عبارت ديگر اين اقدام از زيان بانک‌ها تا حدي مي‌کاهد اما نمي‌تواند مشکلات نظام بانکي را برطرف کند.
حاتمي يزد گفت: بانک‌ها در حال حاضر به شدت زيان‌ده هستند، به عبارت ديگر سودي که به سپرده‌گذاران پرداخت مي‌کنند به مراتب کمتر از درآمدهاي واقعي آنان است و همين امر سبب شده است با زيان روبرو باشند.
وي با اشاره به زمينه شکل‌گيري بحران بزرگ مالي براي بانک‌ها ادامه داد: از ابتدا قرار بود بانک‌ها پول بگيرند و با آن کار کنند و سودي که به دست مي‌آيد را بين خود و سپرده‌گذار تقسيم کنند اما بعد براي روشن‌تر شدن شرايط تاکيد کردند بانک حق دارد حداقلي سود را تعيين کند و اگر نتوانست حداقل سود تعيين شده را به دست بياورد، اين پول را از محل سرمايه يا سهم درآمدي خودش پرداخت خواهد کرد.
وي رقم سود پرداختي از سوي بانک‌ها را بسيار بالا خواند و تاکيد کرد: اين سود بالا را بانک‌ها با اضافه برداشت و استقراض از بانک مرکزي و ... تامين مي‌کنند و از سوي ديگر با خلق پول فشاري ديگر به اقتصاد وارد مي‌کنند.
اين مدير اسبق نظام بانکي تاکيد کرد: رييس کل جديد بانک مرکزي تلاش کرده است اصلاح نظام بانکي را کليد بزند و اين تصميم نيز در همين راستا اتخاذ شده و به نظر مي‌رسد با عدم پرداخت سود بانکي به سپرده‌هاي کوتاه مدت، بانک‌ها بتوانند حجم زيانشان را کاهش دهند.
وي ادامه داد: منافع اين اقدام از طريق کاهش حجم زيان به سپرده‌گذاران خواهد رسيد و وقتي بانک‌ها مجاز نباشند بيش از درآمدشان سود بدهند، مردم نيز مي‌توانند به درستي تصميم بگيرند کدام بانک را براي سپرده‌گذاري انتخاب کنند.
اين کارشناس بانکي گفت: در تمام کشورهاي پيشرفته نيز سود روزشمار به مردم تعلق نمي‌گيرد بلکه در بازارهاي بين بانکي که بدان "ماني مارکت" مي‌گويند بانک‌ها به هم پول قرض مي‌دهند و بابت هر روز اين پول سودي را نيز محاسبه مي‌کنند اما سپرده‌گذار در اين فرآيند دخالتي ندارد.
به گفته وي اين اقدام تاثير چنداني بر وضعيت سپرده‌گذاري در بانک‌ها نخواهد داشت. گسترش کارت‌هاي بانکي بخش عمده‌اي از خريدهاي روزانه را متوجه استفاده از کارت کرده و در عين حال حقوق و دستمزد و ... نيز از طريق واريز به حساب‌هاي بانکي پرداخت مي‌شود در نتيجه اين تصميم تاثيري بر گردش حساب‌هاي کوتاه‌مدت باقي نخواهد گذاشت.
انتهاي پيام

کد مطلب: 192983 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران