اجتماعي
 
از نماينده سراوان تا نماينده کره جنوبي
از نماينده سراوان تا نماينده کره جنوبي
  بزرگنمايي:
پنجشنبه 6 دي 1397 - 11:28:30

آرمان ايرانيان - به گزارش آرمان ايرانيان، روزنامه ايران نوشت: دو ماجرايي که تفاوت‌هاي آنها را بايد تفاوت‌هاي سياست‌ورزي در دو بستر کاملاً متفاوت دانست. تفاوتي که تکنولوژي آنها را بعد از شش دهه اتومبيل‌سازي به غول‌هايي به‌نام هيونداي يا کياموتورز مي‌رساند و تکنولوژي ما را در همين مدت روي پرايدي که همان کره‌اي‌ها 30 سال قبل طرحي کرده‌اند متوقف مي‌کند.
شنبه همين هفته ماجرايي شبيه ماجراي نماينده سراوان در آن سوي آسيا تکرار شده بود؛ رسانه‌هاي کره جنوبي خبر دادند که يک نماينده پارلمان اين کشور به يک مأمور امنيتي فرودگاه بين‌المللي سئول توهين کرده است.
ماجرا از اين قرار بوده که شامگاه پنجشنبه گذشته کيم جونگ-هو نماينده مجلس کره جنوبي قصد داشته از سئول به پوسان پرواز کند که يک مأمور جوان بازرسي به کنترل او پرداخت. مأمور از کيم جونگ-هو مي‌خواهد کارت شناسايي خود را نشان دهد. نماينده پارلمان کيف پول خود را باز مي‌کند و کارت شناسايي خود را که در کيفش و پشت يک برگه پلاستيکي شفاف بود نشان مي‌دهد. مأمور فرودگاه از او مي‌خواهد که کارت شناسايي‌اش را بيرون آورد تا از نزديک آن را کنترل کند؛ اما نماينده مجلس امتناع مي‌کند و همين هم در نهايت به توهين نماينده به مأمور فرودگاه مي‌انجامد. پس از بازتاب وسيع اين ماجرا در رسانه‌ها، مردم کره جنوبي اين نماينده مجلس را به سوء‌استفاده از قدرت متهم کردند و حتي رسانه‌ها خواستار اخراج او از پارلمان شدند. اما در نهايت کيم جونگ-هو، بعد از ظهر روز سه شنبه در يک نشست مطبوعاتي با حضور خبرنگاران رسانه‌ها شرکت و از اين مأمور امنيتي عذرخواهي کرد. او گفت عميقاً از «رفتار سخيف و شرم‌آور» خود پوزش مي‌خواهد.
اما اين تمام ماجرا نيست؛ چرا که يک سخنگوي مأموران امنيتي فرودگاه گيمپو که عضو فدراسيون اتحاديه‌هاي کره‌جنوبي است نيز روز سه‌شنبه اعلام کرد که کيم جونگ-هو ساعت 11 صبح با مأمور مذکور تماس تلفني گرفته و از او شخصاً عذرخواهي کرده است. جالب‌تر اينکه به‌گفته اين اتحاديه، مأمور جوان که 24 سال سن دارد نيز اعلام کرده که پوزش نماينده مجلس را مي‌پذيرد.
اين ماجرا حالا باز هم باعث مقايسه رفتار سياسيون ايراني با همتايان خود در کشورهاي توسعه يافته شده است. اما موضوع نماينده کره جنوبي جنبه‌هاي ديگر هم دارد؛ اولين جنبه تفاوت آنها اينجاست که از ماجراي نماينده سراوان در ايران يک فيلم کاملاً واضح و مشخص وجود داشت؛اما توهين نماينده پارلمان کره به مأمور فرودگاه تنها مستند به شهادت چند شاهد بود.
جنبه دوم آنجاست که نه تنها نماينده سراوان بلکه بخشي از سياسيون پارلمان ايران با وجود يک فيلم واضح، نه تنها رو به انکار اصل ماجرا آوردند بلکه مدعي شدند که کارمند گمرک بوده که اقدام به توهين مذهبي و قومي کرده است. آنها حتي مدعي بودند که اين کار با برنامه قبلي انجام شده. درازهي چند روز مدام تأکيد داشت که اين فيلم دستکاري شده است و هيچ گاه هم از اين ادعاها کوتاه نيامد. حتي آنجا که معلوم شد مدت معطل شدنش در گمرک نه 45 دقيقه که کمتر از 10 دقيقه بوده است. يا جاي ديگري که روشن شد نه براي راه انداختن کار مردم بلکه در معيت يک واردکننده عمده خودرو به گمرک مراجعه داشته است. در آن سوي آسيا اما حتي بدون وجود فيلم و عکس، شهادت چند شاهد آنقدر قوت و استحکام در برابر واکنش نماينده پارلمان داشت که اين نماينده براي عبور از بحران پيش آمده دست به دامن روايت‌هاي ساختگي و دروغين نشود. شايد چون مي‌دانسته که اگر چنين کند وضعيت خود را چقدر پيچيده‌تر خواهد کرد.
جنبه سوم تفاوت؛ در اين حادثه ادعا شد که نماينده سراوان عذرخواهي کرده، آن هم کجا؟ در جلسه غير علني مجلس. همان جلسه‌اي که البته فيلمش هم بيرون آمد و در اظهارات درازهي هيچ نشاني از کوتاه آمدن او از ادعاهايش نداشت که هيچ؛ بلکه خواستار برخورد با کارمند گمرک و رئيس اين مجموعه هم شد. نماينده کره اما در يک نشست رسمي خبري و در برابر چشم رسانه‌ها به‌عنوان نمايندگان افکار عمومي دست به اين کار زد. رسانه‌هايي که در ايران يک هفته است نماينده سراوان از آنها فرار مي‌کند. تفاوت چهارم آنجاست که در کره نماينده مجلس بايد منتظر پذيرفته شدن عذرخواهي‌اش توسط کارمند 24 ساله فرودگاه باشد؛ اما در ايران حاميان نماينده سراوان نه تنها به‌دنبال برخورد با آن کارمند که در پي برکناري وزير اقتصاد افتاده‌اند.
انتهاي پيام

کد مطلب: 192984 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران