اقتصادي
 
آيا تاثيرپذيري از کوچه و بازار در تعيين نرخ ارز از بين خواهد رفت؟
آيا تاثيرپذيري از کوچه و بازار در تعيين نرخ ارز از بين خواهد رفت؟
  بزرگنمايي:
چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 10:40:43 AM

عضو هيات رييسه اتاق بازرگاني مي‌گويد با راه‌اندازي بازار متشکل ارزي، اين بازار مبنايي براي تعيين ارز خواهد بود و تاثيرپذيري از کوچه و بازار در تعيين نرخ ارز از بين خواهد رفت.
عباس آرگون، درباره بازار متشکل ارزي و ساختار آن گفت: براساس مصوبه شوراي پول و اعتبار بازار متشکل ارزي در راستاي ساماندهي و توسعه بازار ارزي، افزايش شفافيت و کارايي بيشتر شکل گرفته تا ارزها در اين بازار بر اساس قوانين و مقرراتي که براي آن تدوين مي‌شود، عرضه شود.
آرگون خاطرنشان کرد: تامين نيازهاي ارزي براي فعالان تمامي بخش‌هاي اقتصادي با راه‌اندازي بازار متشکل ارزي فراهم‌تر خواهد بود. مکانيسم تعيين قيمت در اين بازار نيز عرضه و تقاضا خواهد بود که به صورت شفاف و مبتني بر نيازهاي واقعي است.
عضو هيات رييسه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران تاکيد کرد: به طور حتم نقش بانک مرکزي، صرافي‌ها، بانک‌هاي عامل و بورس در ايجاد بازار متشکل ارزي تعيين‌کننده است و اگر عرضه‌ها در بورس انجام شود، زمينه ايجاد بورس ارز نيز فراهم خواهد شد.
وي افزود: همچنين مي‌توان در کنار آن بحث بازار مشتقه ارزي را پيگيري کرد تا بتوان به بحث هجينگ ارزي کمک شود و به نوعي از بروز نوسان‌هاي ارزي نيز جلوگيري شود تا بتوان نوسان‌ها و ريسک‌هاي ناشي از ارز را نيز پوشش داد.
آرگون گفت: اکنون به دليل نبود ابزاري که فعال اقتصادي بتواند خود را از نوسان ارزي مصون نگه دارد، فعالان اقتصادي مکلف شده‌اند تا تعهدات ارزي خود را با نرخ‌هاي جديد بازپرداخت کنند و خسارت سنگيني را از اين ناحيه متحمل مي‌شوند، تسهيلاتي نيز که در قالب يوزانس و يا فاينانس‌هاي بلندمدت بوده اکنون با مشکلاتي در بازپرداخت مواجه هستند.
عضو هيات رييسه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران گفت: برخي حساب‌هاي باز براي واردات نيز وجود دارد و خريدهايي براساس ارز 3500 تومان صورت گرفته که اکنون بايد با نرخ 8500 و يا بالاتر تسويه شود که در عمل منتج به ورشکستگي فعال اقتصادي خواهد شد، اگر ابزاري وجود داشته باشد که بتواند نوسان نرخ ارز را حفظ کند فعالان اقتصادي اکنون با اين مشکلات مواجه نبودند.

کد مطلب: 194001 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران