بين الملل
 
در تحريم هاي اعمالي آمريکا، کدام کشورها کنار ايران ماندند؟
در تحريم هاي اعمالي آمريکا، کدام کشورها کنار ايران ماندند؟
  بزرگنمايي:
چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 10:46:20 AM

آمريکا سخت در تلاش است کشورهاي منطقه را مجاب کند تا در تحريم هاي آمريکا بر عليه ايران با اين کشور همکاري کنند اما  همه به دلايلي حاضر نيستند با آمريکا در اين زمينه همکاري کنند.

چرا آمريکايي ها نمي توانند کشورهاي منطقه را مجاب کنند در تحريم ايران همکاري کنند؟
به گزارش آرمان ايرانيان به هر حال شايد بتوان ماجرا را در يک جمله از يکي از مقام هاي افغان خلاصه کرد.
يکي از ديپلمات هاي اروپايي در تهران به نقل از يک ديپلمات آمريکايي در کشورش براي بنده تعريف مي کرد و مي گفت آقاي پمپئو شديدا مقامات افغانستان را در فشار قرار داده بود که با تحريم هاي آمريکا بر عليه ايران همکاري کنند ودر نهايت يکي از مقامات افغانستان به او گفته بود که اگر افغانستان بخواهد با ايالات متحده در زمينه تحريم ايران همکاري کند وقتي که او به افغانستان مي آيد هواپيمايش سوخت براي بازگشت به آمريکا نخواهد داشت.
اين مقام افغاني به آقاي پمپئو گفته که حتي نيروهاي آمريکايي در افغانستان سوخت براي ماشين هاي خود نخواهند داشت.
در واقع پمپئو در سفر اخير خود به ديگر کشورهاي منطقه نيز با پاسخ هاي مشابه مواجه شد.
از قطري ها خواست تا رابطه اقتصادي خود با ايران را قطع کنند در پاسخ گفتند تنها راه نفس کشيدن برايشان راه ايران است و اگر اين راه هم بسته شوند يعني خودکشي.
به عراقي ها گفتند که رابطه اقتصادي شان با ايران را قطع کنند.
در پاسخ به او گفتند چراغي که بالاسرت روشن است برقش از ايران مي آيد، اگر الان اتاق در اين سرما گرم است چون گاز اش از ايران مي آيد، همان خورشتي که مي خوري مواد اش از ايران آمده پس چگونه توقع داري ما ايران را تحريم اقتصادي کنيم؟
اين روزها خبرهايي در رسانه ها منتشر مي شود مبني بر اينکه به دليل قاچاق دام از ايران به کشورهاي همجوار قيمت گوشت در ايران بالا رفته.
چند سال است در اخبار بحث کولبران و حتي کشته شدن برخي از آنها در مناطق کوهستاني مطرح مي شود.
البته اين موارد در مراودات کشورهاي ديگر منطقه مخصوصا پاکستان و امارات عربي متحده نيز صدق مي کند.
آيا فکر مي کنيد که مثلا حتي اگر دولت هاي ايران و عراق تصميم بگيرند روابط اقتصادي شان را خود قطع کنند همين قاچاقچي ها مي گذارند اين رابطه قطع شود.
پاکستان با سه کشور هم مرز مي باشد.
هند که دشمن پاکستان است، اقغانستان که مشکلات سياسي و امنيتي عديده اي با پاکستان دارد و ايران که روابط بسيار صميمي و ديرينه دوستي اي با ايران دارد.
حال آيا ايالات متحده مي تواند از پاکستان توقع داشته باشد با ايران قطع رابطه اقتصادي کند؟
کم و بيش همين ماجراها نسبت به ديگر کشورهاي آسياي ميانه مثل ترکمنستان- ارمنستان و آذربايجان نيز صدق مي کند.
چيزي که آمريکايي ها نمي توانند درک کنند اين است که عليرغم همه اختلافاتي که مثلا ايران با امارات ويا کويت ويا حتي بحرين وجود دارد، نفوذ تاريخي ايراني ها در کشورهاي عرب حوزه خليج فارس بسيار زياد است.
عمده اعضاي عشيره ويا قبيله امير امارات که معروف قواسم هستند اصالتا ساکن منطقه بندر لنگه در ايران مي باشند.
حتي همين ماجرا در مورد قبايل ديگر در کشورهاي عرب حوزه خليج فارس صدق مي کند و آمريکايي ها هنوز نتوانسته اند درک کنند که اين رابطه و ترابط ميان ايران و ملت هاي اين کشورها به دليل روابط ديرينه فرهنگي و اجتماعي و نسبي و سببي است که ايالات متحده هر کاري کند نمي تواند آن را قطع کند.
از جنوب گرفته تا شمال و شرق و غرب ايران اين ماجرا صدق مي کند.
چه کسي مي تواند انکار کند که آذري هاي جمهوري آذربايجان تکه اي از قلب مردم ايران مي باشند.
چه کسي مي تواند انکار کند که تاريخ واحد ايراني ها و افغاني ها چندين برابر عمر موجوديت ايالات متحده مي باشد.
چه کسي مي تواند انکار کند که بلوچ هاي ايراني و پاکستاني يک قوم در دو کشور هستند.
چه کسي مي تواند انکار کند که همين امسال بيش از هشت مليون ايراني و عراقي براي تقويت علقه اجتماعي ميان دو کشور به کشورهاي يکديگر سفر کرده اند.
ترکيه که امروزه به کشور دوم بسياري از ايرانيها تبديل شده بصورت تاريخي بالاترين ميزان تجارت مردمي را هميشه با ايران داشته.
آيا واقعا مقامات ايالات متحده تصور مي کند با اين شرايط مي تواند حکومت ها را وادار کند که در محاصره اقتصادي ايران با آمريکا همراهي کنند؟
کي مي رسد که مقامات آمريکايي از خواب و رويا بيدار و با واقعيت روبرو شوند؟

مخالفت جامعه کارشناسي و رسانه اي ترکيه با تحريم ايران
به گزارش رويترز،فضاي حاکم بر محافل سياسي و نيز جامعه رسانه اي ترکيه حاکي از حمايت آنها همسايه خود و مخالفت با تحريم هاي آمريکا است به طوري اغلب کارشناسان سياسي ـ اقتصادي رک به رغم بيان واقعياتي از آثار زيانبار تحريم، اقدامات ترامپ را محکوم و آن را عملي خلاف حقوق بين المللي توصيف کردند.
پروفسور مراد فرمان، عضو هيأت علمي دانشگاه ايشيک، طي ارزيابي تحريم هاي آمريکا عليه ايران، آغاز مرحله دوم اين تحريم ها در سالروز تسخير سفارت آمريکا در ايران را نمادين دانست.
وي با اشاره به هدف آمريکا براي به زانو درآوردن ايران، اظهار کرد: 12 شرط اساسي را مطرح مي کنند و به جا آوردن اين شروط نه تنها در وضعيت کنوني بلکه در وضعيت هاي بسيار بهتر نيز امکانپذير نيست و به همين دليل شاهد اجراي عملياتي در جهت به ستوه آوردن و بي تأثير کردن ايران هستيم.
وي در ادامه بر لزوم ادامه موضعگيري قاطعانه ترکيه در رابطه با تحريم ها عليه ايران و ادامه سياست هاي ترکيه در راستاي ايجاد توازن و حتي ميانجيگري تأکيد کرد.
کورشاد توزمن رئيس همتراز سابق کميسيون مشترک اقتصادي ترکيه – ايران نيز با اشاره به اين که مي توان تحريم ها عليه ايران را به فرصت تبديل کرد، گفت: بدون استفاده از نظام بانکي، مي توانيم در ازاي خريد گاز طبيعي از ايران، کالاهاي مورد نياز آنها را تامين کنيم.
وي افزود: هم ترکيه و هم ايران داروي مورد نياز خود را وارد مي کنند و صنايع دارويي دو کشور مي توانند به شکل متمم همديگر فعاليت کنند.
سونر پولات از ديگر کارشناسان سياسي ترک در پاسخ به سوال چرا بايد با ايران همبستگي کرد؟ گفت: تمامي کشورهاي دنيا هدف تحريم هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران هستند و آمريکا که خود را تنها صاحب اين سياره مي شمارد، دستور کار شخصي خود را به تمامي دنيا تحميل مي کند و اين غير قابل قبول است.
سويل نوريوا روزنامه نگار، تحليلگر منطقه اي و رييس مرکز رسانه هاي قفقاز نيز با انتشار مقاله اي تحت عنوان `تحريم ها عليه ايران و آينده منطقه` در روزنامه استار ترکيه نوشت: اعمال فشارهاي اقتصادي از سوي ترامپ عليه ايران با هيچ يک از قوانين شوراي امنيت سازمان ملل مطابقت ندارد و قابل قبول نيست.

چين همچنان مشتري نخست نفتي ايران
به گزارش بلومبرگ پکن به عنوان نخستين شريک تجاري تهران سالانه 15 ميليارد دلار نفت از ايران مي خرد و آنطور که مسئولان پالايشگاه هاي عمده اين کشور گفته اند روند خريد نفت از تهران همچنان ادامه خواهد يافت.
چين همواره به بازار بزرگ انرژي ايران به عنوان يک منبع مهم و قابل اعتماد براي تامين نفت خام خود چشم دوخته است و به منظور تداوم رشد پايدار تجاري اش، به منابع انرژي ايران نياز دارد.
پکن با اذعان به اينکه ايران يکي از قدرت هاي بلامنازع انرژي دنيا است نمي تواند چهارمين قطب بزرگ توليد نفت جهان را ناديده بگيرد کشوري که در آينده در زمينه دارا بودن منابع گاز طبيعي در آستانه تبديل شدن به برترين قدرت دنيا از لحاظ وسعت منابع انرژي خواهد بود.
به ويژه آنکه ايران به طور جدي درصدد جلب و جذب سرمايه گذاري کشورهاي اروپايي و آسيايي از جمله چين در صنايع نفت و پتروشيمي است و موفقيت هاي زيادي هم در اين زمينه داشته است.
ايران يکي از بهترين بازارهاي رو به رشد جهان است و پس از برجام بسياري از کشورهاي اروپايي و آسيايي به اين بازار سرازير شدند چين نيز به صورت سنتي سهم قابل توجهي از اين بازار دارد و نمي خواهد آن را از دست بدهد.

آيا ترامپ شکست مي خورد؟
`جيمز کلپر` مدير سابق سازمان اطلاعات ملي و `توماس پيکرينگ` سفير سابق آمريکا در سازمان ملل، به اين سوال پاسخ مي دهد و مي گويد:  اعمال فشار چندجانبه سياسي، اقتصادي و ديپلماتيک بدون همراهي شرکاي مختلف، آمريکا را به نتايجي که در رابطه با ايران به دنبال آن است، نخواهد رساند.
 کلپر و پيکرينگ طي مقاله مشترک منتشر شده در نشريه نشنال اينترست نوشتند: جمله `سپس هيچ کس نبود`، به ياد ماندني ترين معماي مهماني بود که در آن هر يک از مهمانان به دست يکي کشته شده بود. سياست `دونالد ترامپ` در قبال ايران نتيجه اي تقريبا مشابه دارد و شرکاي آمريکا را که حامي سردمداري مهار ايران از سوي واشنگتن بودند، يکي پس از ديگري از بين برد.
ده ها کشوري که در طول سردمداري چند دهه اي آمريکا در ايجاد مانع بر سر راه توانمندي هسته اي ايران با دقت فعاليت کردند، الان ديگر راه خود را در پيش گرفته اند. عربستان يکي از سه متحد باقي مانده آمريکا به بازيگري محوري در راهبرد آمريکا در سراسر منطقه خاورميانه تبديل شده اما قتل `جمال خاشقچي` و ساير مسايل، ممکن است عربستان را از ادامه ايفاي اين نقش بازدارد.
کاهش حمايت بين المللي، دولت ترامپ را بطور خطرناکي در انزوا قرار داده است. `نخست آمريکا` نبايد به معناي تنهايي آمريکا باشد. آمريکا در معرض از دست دادن همکاري تاريخي و متحدان ثابت شده در زمينه پيگيري منافع امنيت ملي آمريکا در سراسر جهان است.

کد مطلب: 194002 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران