سياسي
 
گزارش خبري تحليلي آريا؛
حرف آمريکا؛ خروج از برجام يا مذاکره درباره برنامه موشکي ايران/ پاسخ ايران چيست؟
حرف آمريکا؛ خروج از برجام يا مذاکره درباره برنامه موشکي ايران/ پاسخ ايران چيست؟
  بزرگنمايي:
چهارشنبه 18 بهمن 1396 - 11:41:45


آرمان ايرانيان- اخبار جديد از تلاش آمريکا براي اعمال تحريم‌هاي جديد برضد ايران حکايت دارد.
به گزارش سرويس بين الملل آرمان ايرانيان، دو سناتور آمريکايي با ارسال نامه اي به رئيس جمهور آمريکا، اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران به بهانه برنامه موشک بالستيک را خواستار شدند.
به گزارش پايگاه اينترنتي مجلس سناي آمريکا ؛ سناتور تاد يانگ Todd Young و سناتور مارکو روبيو Marco Rubio از سناتور‌هاي جمهوريخواه و عضو کميته روابط خارجي مجلس سناي آمريکا اين نامه را خطاب به رئيس جمهور آمريکا نوشتند.
اين دو سناتور در اين نامه حمايت خود را از اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران اعلام کردند که به گفته آنها بايد در پاسخ به اقدام تهران به دنبال کردن توانايي‌هاي موشک بالستيک صورت گيرد که تهديدي براي امنيت ملي آمريکا و همپيمانان اين کشور است.
گفتني است اين نامه به امضاي چهارده سناتور رسيده است.
چند روز پيش نيز نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل تاکيد کرد اين کشور مصمم به تغيير مفاد توافق هسته اي ايران است.
هيلي اين موضوع را در سخناني خطاب به جمهوري خواهان در ويرجينياي غربي بيان کرد.
هيلي در سخنراني خود همچنين به کساني که آمريکا آنها را به داشتن رويکرد آشتي جويانه با ايران متهم مي‌کند، هشدار داد و مدعي شد: «ايران امروز همه هنجارهاي بين المللي را در مورد موشک‌هاي بالستيک، حمايت از تروريسم، تحريم‌هاي تسليحاتي و مسائل ديگر نقض مي‌کند اما برخي کشورها به ايراني‌ها اعتراض نمي‌کنند زيرا نگران به خطر افتادن توافق هسته اي هستند.
اين رفتار درست نيست و دولت آمريکا آن را به صراحت بيان کرده است. در صد روز آينده يا همکاري جامعه بين المللي را براي سختگيري در مورد ايران در همه آن حوزه‌ها به دست مي‌آوريم يا اينکه از توافق هسته اي خارج مي‌شويم. اين نسبت به وضع يک سال قبل ما بسيار متفاوت است.»
ترامپ با توافق هسته اي که براي مهار کردن برنامه هسته اي تهران، ميان ايران و قدرت‌هاي جهاني امضا شده مخالف است. وي تهديد کرده است اگر توافق هسته اي بر اساس خواسته هايش اصلاح نشود، بهار امسال از آن خارج خواهد شد.
خطري که توافق هسته اي را تهديد مي‌کند چيز تازه اي نيست
فارن پالسي در مطلبي به قلم مايکل سينگ تحت عنوان « فصل مشترکي که حاميان و منتقدان توافق هسته اي ايران مي‌توانند بر سر آن توافق کنند» نوشت: تهديد دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا مبني بر احتمال خروج آمريکا از توافق هسته اي ايران در صورت عدم اصلاح نقايص و برطرف شدن معايب آن زنگ‌هاي خطر را براي حاميان توافق هسته اي به صدا در آورده است. با اين همه خطري که توافق هسته اي را تهديد مي‌کند چيز تازه اي نيست و بذرهاي نابودي احتمالي آن، در واقع در سال‌هاي 2014 و 2015 و در دوران مذاکرات در اروپا و مباحثات بعدي در واشنگتن پاشيده شد.
هنگامي که دولت باراک اوباما رئيس جمهور سابق آمريکا در تابستان سال 2015 توافق هسته اي را براي بررسي تسليم کنگره کرد، همه اعضاي جمهوريخواه کنگره به همراه تعدادي از دموکرات‌ها بر ضد آن راي دادند. به همين ترتيب همه نامزدهاي حزب جمهوريخواه در انتخابات رياست جمهوري آمريکا از اين توافق انتقاد کردند ولي شدت انتقادات و حملات هيچيک از آنان به اندازه انتقادات ترامپ نبود. چنين توافقنامه هايي نه تنها مستلزم کسب اجماع بين المللي هستند، بلکه بايد از حمايت کافي ائتلاف داخلي در کشورهايي که آن را امضا کرده اند نيز برخوردار باشند.
تحت اين شرايط فقدان چنين ائتلافي در آمريکا، بايد براي همه طرف‌هاي دخيل در توافق هسته اي ايران، نشانه اي روشن از بروز مشکلات احتمالي پيش رو مي‌بود. در واقع چيزي که تعجب برانگيز است اين نيست که رئيس جمهور آمريکا هم اکنون تهديد مي‌کند از برجام خارج مي‌شود بلکه اين است که چرا وي تاکنون اين کار را نکرده است. اگر بخواهيم اختلافات کنوني در واشنگنن را بر سر برجام به سياست گذاري ميان احزاب دموکرات و جمهوريخواه نسبت دهيم ؛ در هر حال اين اختلافات ريشه‌هاي ملموس و واقعي دارند.
بي اعتمادي مردم ايران به تعهد پذيري آمريکا درباره برجام
86 درصد ايراني‌ها عقيده دارند آمريکا به تعهدات برجامي‌اش عمل نمي‌کند
به گزارش پايگاه اينترنتي انديشکده موسوم به « شوراي آتلانتيک »، اين انديشکده در نشستي با حضور کارشناسان خود نتايج يک نظرسنجي جديد در ايران را که مرکز نظرسنجي مرکز مطالعاتي و امنيتي و بين المللي دانشگاه مريلند آمريکا درپي اعتراضات اخير در ايران انجام داده است، بررسي کرد.
ابراهيم محسني پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات امنيتي و بين المللي دانشگاه مريلند و طراح اين نظرسنجي در اين نشست با اشاره به بي اعتمادي مردم ايران به تعهد پذيري آمريکا درباره برجام گفت: درباره موضع احتمالي آمريکا نيز سئوال کرديم «چقدر اطمينان داريد که آمريکا به تعهدات خود در توافق هسته اي عمل کند؟»
86 درصد در ژانويه 2018 گفتند به پايبندي آمريکا به تعهداتش اطمينان ندارند. اين درصد در سپتامبر 2015 ، 41 درصد بود. همچنين 12 درصد در ژانويه 2018 گفتند اطمينان دارند که آمريکا به تعهداتش پايبند خواهد ماند. اين درصد در سپتامبر 2015 ، 45 درصد بود.
شرکت کنندگان در اين نظرسنجي بر عکس، در مورد پايبندي اروپايي‌ها به تعهدات خود بر اساس برجام اکثرا اطمينان داشتند. در ژوئن 2016 ، 61 درصد گفته بودند که به پايبندي ديگر کشورهاي گروه پنج به اضافه يک به تعهدات خود در توافق هسته اي اطمينان دارند. اين درصد در ژانويه 2018 به 60 درصد رسيد. همچنين تعداد کساني که در ژوئن 2016 گفته بودند به پايبندي ديگر کشورهاي گروه پنج به اضافه يک به تعهدات خود اطمينان ندارند 35 درصد بود که اين رقم در ژانويه 2018 به 36 درصد افزايش يافت.
به گفته برگزار کنندگان اين نظرسنجي حاشيه خطاي اين نظرسنجي مثبت و منفي 3.1 درصد است. اين نظرسنجي از شانزدهم تا بيست و چهارم ماه ژانويه ( بيست و ششم دي ماه تا چهارم بهمن ماه ) در سطحي ملي برگزار شده است.
پاسخ ايران
رييس جمهور ايران روز گذشته در نشست خبري خود با رسانه‌هاي داخلي و خارجي در پاسخ به سوال ان بي سي آمريکا مبني بر اينکه اصرار به گفتگوي مجدد درخصوص بخشي از برجام و کنترل موشکي ايران ، آيا فشاري خواهد بود که منجر به بهم خوردن توافق هسته‌اي شود و آيا رويکرد آقاي ترامپ فرصت گفتگوي معنادار بين ايران و آمريکا را از بين مي‌برد، اظهارداشت: خيلي فرصت خوبي هم نبوده که از بين ببرد يا نبرد. درباره برجام همانطور که قبلاً هم تأکيد کردم،برجام قابل مذاکره مجدد يا بازنويسي نيست. برجام توافقي است که بعد از 30 ماه تلاش نوشته شده ،به امضا رسيده و شوراي امنيت سازمان ملل متحد آن را تأييد کرده است و بنابراين به يک توافق بين‌المللي تبديل شده است.
دکتر روحاني تصريح کرد: هيچ معنايي ندارد که درباره برجام با آمريکا، اروپا يا هر کس ديگري مذاکره يا بحث کنيم.
رييس جمهور خاطرنشان کرد: درخصوص امکانات دفاعي کشور و هر چيزي که براي دفاع کشور نياز داريم نظير هواپيما، موشک و زيردريايي را تهيه و تقويت خواهيم کرد البته تعهد ما در برابر دنيا آن است که دنبال سلاح کشتار جمعي نرويم و نخواهيم رفت و اين را نه تنها بخاطر تعهد بلکه بخاطر فتواي رهبري، دنبال نکرده و نمي‌کنيم. آنچنان که آمريکايي‌ها و برخي از کشورها ،دنبال سلاح کشتار جمعي و سلاح‌هاي مخرب‌تر ، هستند، ايران دنبال چنين سلاح هايي که از ديدگاه ما ضد اخلاق و تعهدات بين‌المللي و ضدشرع است، نخواهد رفت اما در رابطه با سلاح متعارف آنچه جمهوري اسلامي ايران براي دفاع از کشور خودش نياز داشته باشد، تهيه خواهد کرد و در اين زمينه با هيچ کس مذاکره نخواهد کرد.
رييس جمهور با تاکيد بر اينکه موشک‌هاي ايران هيچ زماني تهاجمي و براي تهاجم به هيچ کشوري نبوده و براي تهاجم به هيچ کشوري نخواهد بود،اظهارداشت: موشک‌هاي ما براي دفاع از خودمان و تدافعي است و هيچگاه موشک ما براي سلاح کشتار جمعي ساخته نشده است. چون ما اصلاً سلاح کشتار جمعي نداريم و آنرا ممنوع مي‌دانيم. بنابراين ما در اين زمينه با کسي مذاکره نداريم.
رييس جمهور با بيان اينکه آمريکايي‌ها اگر مي‌خواستند فرصتي را نسبت به رابطه‌شان با ملت ايران ايجاد کنند ،خوب بود از فضاي برجام درست استفاده مي‌کردند، گفت: اگر آمريکايي‌ها به تمام تعهدات خودشان در برجام عمل مي‌کردند ، شرايط نويي ايجاد مي‌شد و چه بسا ممکن بود بعداً درباره موضوع ديگري با آمريکا صحبت کنيم متأسفانه خودشان اين فرصت طلايي را از بين بردند، چه دولت قبلي که آغازگر از بين بردن اين فرصت بود و مخصوصاً دولت فعلي که کلاً اين فضا را از بين برده است.
دکتر روحاني تصريح کرد: هميشه تأکيد کردم که کليد فضاي روابط آينده ايران و آمريکا دست واشنگتن است آنها بايد از خلاف‌شان، فشارشان، تحريم‌شان و تهديدشان دست بردارند در اين صورت خود به خود فضاي ديگر ايجاد مي‌شود و در آن فضا مي‌شود براي آينده فکر کرد.

کد مطلب: 76101 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران