سياسي
 
هيچ بن بستي در جمهوري اسلامي به وجود نمي‌آيد
هيچ بن بستي در جمهوري اسلامي به وجود نمي‌آيد
  بزرگنمايي:
چهارشنبه 18 بهمن 1396 - 11:41:46


آرمان ايرانيان- دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام: در جمهوري اسلامي هيچ بن بستي به وجود نمي‌آيد و اگر به وجود بيايد با نهاد‌هايي مانند مجمع تشخيص مصلحت نظام حل مي‌شود.
به گزارش آرمان ايرانيان، محسن رضايي با حضور در برنامه گفتگوي ويژه خبري سه شنبه شب شبکه دو سيما با اشاره به اينکه تشکيل مجمع تشخيص مصلحت نظام از ابتکارات امام راحل بود افزود: ساختارهاي حکومتي در انقلاب اسلامي تغيير کرد و نهاد مجمع تشخيص مصلحت نظام از جمله دستاوردهاي انقلاب بود و اگر بن بستي ايجاد شد اين مجمع آن را حل خواهد کرد.
وي ادامه داد: قانون تعزيرات حکومتي‏، قانون مبارزه با مواد مخدر‏، قانون تعيين تکليف اراضي واگذاري به دولت و نهادها، نحوه اداره بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از جمله قوانيني است که مجمع تشخيص مصلحت براي حل مشکلات قانونگذاري کرد.
رضايي با اشاره به اينکه مجمع تشخيص مصلحت نظام اختلافات ميان شوراي نگهبان و مجلس شوراي اسلامي را حل مي‌کند اضافه کرد: تاکنون 236 طرح و لايحه اختلافي در طول 30 سال فعاليت اين مجمع،‏ حل و فصل شد.
وي با اشاره به اينکه سياست‌هاي کلي کشور در همه زمينه‌ها از جمله اقتصاد‏، امنيت ملي، صنعت، جمعيت، سياست خارجي، خانواده و منابع طبيعي مشخص است، افزود: رهبر معظم انقلاب اين سياستگذاري‌ها را با مشورت مجمع تشخيص مصلحت نظام تعيين کرده اند.
رضايي گفت: يکي از وظايفي که در 10 سال اخير رهبر معظم انقلاب به مجمع تشخيص مصلحت نظام تفويض کردند نظارت بر حسن اجراي سياست‌هاي کلي است.
وي با اشاره به اينک رهبر معظم انقلاب در دور جديد مجمع فرمودند هيئت عالي نظارت تشکيل شود تا نظارت سريعتر انجام شود؛ ادامه داد: يک هيئت عالي 15 نفره تشکيل شده است که علاوه بر رئيس و دبير، 13 نفر از اعضاي مجمع با رأي گيري، عضو اين هيئت شدند و در حال تهيه آيين نامه جديد نظارت هستيم که اگر مقام معظم رهبري آن را تصويب کنند از اوايل سال آينده بر اساس فرم جديد نظارت‌هاي خود را آغاز مي‌کنيم.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه ايران امن‌ترين کشور منطقه است، افزود: اين امنيت به سادگي بدست نيامده است و بايد قدر آن را بدانيم.
­رضايي در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوي ويژه خبري سه شنبه شب شبکه دو سيما با اشاره به اينکه در هر دوره پنج ساله اولويت هايي براي مجمع تشخيص مصلحت نظام تعيين مي‌شود، افزود: براي پنج سال جديد که از سال 1396 آغاز شده است برخي اولويت‌ها را مقام معظم رهبري تعيين کردند که توسعه دريامحور‏‌، نخبگان، فضاي مجازي و تأمين اجتماعي از جمله آن است.
وي ادامه داد: برخي از اولويت‌ها را هم مجمع، تعيين و اضافه مي‌کند که از جمله آن نظام پولي و بانکي و نظام بودجه ريزي است.
رضايي افزود: وضع بودجه ريزي کشور خوب نيست و دولت همه درآمدهاي خود را بايد بابت حقوق، بازنشستگان و هزينه‌هاي جاري خرج کند بنابراين دولت به چاپ اوراق مالي رو آورده است به عبارتي از نسل‌هاي آينده پيش دريافت مي‌کند.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه ادامه اين وضعيت براي کشور ما خوب نيست ،گفت: در اين زمينه نياز به سياست‌هاي جديد مالي و بودجه ريزي براي کشور داريم.
رضايي با اشاره به اينکه تدوين سياست‌هاي کلي سلامت اقتصادي از ديگر اولويت‌هاي مجمع تشخيص مصلحت نظام است، افزود: هرچه کشور شفاف‌تر و در معرض عام و بازرسان باشد راه‌هاي فساد بسته مي‌شود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود درباره لايحه بودجه سال 1397 گفت: تاکنون سه جلسه در اين باره تشکيل داديم ، اين بودجه مغايرت هايي با سياست‌هاي کلي داشت که به مجلس شوراي اسلامي اعلام کرديم آنها را برطرف کند و آنها اين کار را کردند.
رضايي افزود: قبول داريم که مجلس شوراي اسلامي در اين مدت کوتاه نمي‌تواند بودجه کاملاً منطبق با سياست‌هاي کلي را تنظيم کند و ما هم ملاحظه دولت و مجلس را تا حدودي خواهيم کرد اما نمي‌توانيم برخي از انطباق نداشتن‌ها را ناديده بگيريم.
وي با بيان اينکه يکي از اين نبود انطباق‌ها مربوط به وضعيت شرکت‌هاي دولتي است اضافه کرد: اين شرکت‌ها بيش از 15 سال است که در معرض خصوصي سازي قرار گرفته و پول‌هاي بسيار زيادي از فروش آن براي دولت بدست آمده است بنابراين نبايد شرکت‌هاي دولتي بزرگتر مي‌شدند اما بودجه و هزينه و مخارج آنها مرتب افزايش پيدا کرد در صورتي که بايد کاهش مي‌يافت.
رضايي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: هدفمندي يارانه‌ها مشکل ساختاري دارد و ريل گذاري آن غلط بوده است که بايد تغيير کند.
وي با اشاره به اينکه اين نظر شخصي اوست و ربطي به نظر مجمع تشخيص مصلحت نظام ندارد افزود: بايد يارانه‌هاي درآمدي را به جاي يارانه‌هاي مصرفي داشته باشيم.
رضايي ادامه داد: حدود 100 هزار ميليارد تومان از فروش فرآورده‌هاي انرژي و نفتي درآمد داريم که اين رقم مي‌تواند ظرفيت بسيار قدرتمند براي توليد و اشتغال باشد اما اين رقم مثل برف بر روي زمين گرم ريخته و آب مي‌شود يعني نه اشتغال زيادي و نه توليد زيادي به وجود مي‌آورد.
وي افزود: اگر حجم يارانه هايي که در اين مدت پرداخت شده را به اشتغال و توليد تبديل کرده بوديم اکنون حدود 400 هزار ميليارد تومان پشتوانه توليد و اشتغال مي‌داشتيم.
رضايي اضافه کرد: اگر اينگونه عمل شود با درآمد يارانه‌هاي مردم مي‌توانيم در آينده بيشتر از 45 هزار تومان را به مردم پرداخت کنيم.
وي تأکيد کرد: اگر ريل يارانه‌هاي مصرفي به يارانه‌هاي درآمدي تبديل شود علاوه بر ايجاد اشتغال و افزايش توليد ملي، مردم پول نقد بيشتري خواهند داشت.
رضايي با اشاره به اينکه ارزش 45 هزار تومان يارانه فعلي در مقايسه با ابتداي اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها کمتر از 10 هزار تومان است و ارزش آن در پنج سال آينده به کمتر از سه هزار تومان مي‌رسد گفت: يا بايد رقم فعلي يارانه چند برابر شود و يا ريل را عوض کنند.
وي با بيان اينکه دولت و مجلس در هدفمندي يارانه‌ها با ريل غلط فعلي به نتيجه نمي‌رسند پيشنهاد کرد: يک تصميم شجاعانه در اين باره بگيرند و مردم هم کمک خواهند کرد.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خود در پاسخ به اين پرسش که عملکرد دستگاه‌هاي مختلف را درباره شعار امسال چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟ گفت: تاکنون 10 جلسه در زمينه نظارت بر سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي تشکيل داديم که در حال جمع بندي است و قرار شد در جلسه هيئت عالي نظارت جمع بندي شود و گزارش مجمع تشخيص مصلحت نظام را در ارديبهشت سال 1397 درباره اقتصاد مقاومتي سال 1396 اعلام خواهيم کرد.
رضايي گفت: از طرفي دولت‏‌، اقتصاد مقاومتي را جدي گرفته است اما از طرف ديگر، نتايج‏، رضايت بخش نيست.
وي افزود: واقعيت اين است که بازي جناحي کشور پايان يافته است و با بحث اصولگرايي و اصلاح طلبي مشکلات کشور به طور ريشه اي قابل حل نيست.
رضايي ادامه داد: اگر بازيگران سياست کشور هنوز متوجه نشدند که اين بازي نمي‌تواند کشور را اداره کند بايد متوجه شوند.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: به تيم قوي کارآمد از قوي‌ترين مردان کشور نياز داريم و فرقي ندارد از کدام گروه باشند مشروط به اينکه در چارچوب سياست‌هاي کلي مقام معظم رهبري سکان اقتصاد کشور را بدست بگيرند مانند تيمي که آقاي ماهاتير محمد تشکيل داد يا تيمي که در کره جنوبي حدود 38 سال پيش شکل گرفت يا تيمي که در رهبري چين در حدود پنج دهه پيش شکل گرفت.
وي اضافه کرد: اين تيم اقتصادي 7 تا 9 نفر است و قوي‌ترين مردان اقتصادي ما در کشور بايد مشخص شوند و درگير بحث‌هاي سياسي و جناحي نشوند و مردم را وارد اقتصاد کنند.
رضايي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه با نبود توازن مواجهيم گفت: از يک طرف پيشرفت‌هاي شگفت انگيزي داريم به طوري که ايران قدرت اول سياسي، دفاعي و امنيتي منطقه شده است و حتي آمريکايي‌ها هم در سوريه و عراق در رقابت با ما عقب مي‌افتند اما از طرفي در بعد اقتصادي و اجتماعي عقب ماندگي‌هاي جدي داريم. بنابراين ميان پيشرفت‌هاي سياسي‏ دفاعي و امنيتي ما با پيشرفت‌هاي اقتصادي ما شکاف وجود دارد.
وي افزود: در دهه پنجم انقلاب همه نيروهاي نخبه کشور و دانشگاه‌ها و مسئولان بايد همت کنند اين شکاف را پر کنند.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خود گفت: آقاي ترامپ در شعارهاي انتخاباتي خود گفته برجام را پاره مي‌کند و فعلاً رجزخواني مي‌کند و براي او خيلي سخت است که توافق بين المللي را زير پا بگذارد بنابراين با تهديدهاي خود دنبال اين است که از تنهايي بيرون بيايد و کساني را از اروپا با خود همراه کند.
رضايي با بيان اينکه آقاي ترامپ نمي‌تواند در برجام تغيير زيادي را ايجاد کند، افزود: ممکن است بخواهد تبصره اي به آن اضافه کند اما موضع ايران بسياري جدي است و دولت هم به اين نتيجه رسيده است که کوچکترين تغيير در برجام‏، سقوط آزاد آن خواهد بود و چيزي از آن باقي نخواهد ماند بنابراين دولت در مقابل تغييرات برجام خواهد ايستاد.
وي گفت: قرار بود برجام اثر اقتصادي داشته باشد اما تبديل به مبارزه سياسي شده است.
رضايي افزود: آقاي ترامپ با زير سؤال بردن برجام اجازه نمي‌دهد از امتيازات برجام استفاده کنيم و دولت بايد در اين زمينه چاره انديشي کند.
وي گفت: در اغتشاشات اخير، آقاي ترامپ و کل دستگاه وزارت امور خارجه آمريکا خواستند از آن بهره ببرند اما بسيار ناکام بودند و مردم وقتي متوجه شدند آمريکا، اسرائيل و عربستان مي‌خواهند از اعتراضات آنها سوء استفاده کنند عقب کشيدند.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: دولت بايد اعلام خسارت کند و ليستي را از خسارت‌هاي اغتشاشات اخير تهيه و به شوراي امنيت سازمان ملل ارائه کند حتي اگر تصويب نشود بايد به عنوان سند در آنجا باشد که آمريکايي‌ها به ما خسارت زدند و بايد جبران کنند.
رضايي با بيان اينکه فشارهاي آمريکايي‌ها در خصوص موضوعات موشکي ما بي پشتوانه‌تر از مسائل هسته اي است، گفت: در بحث هسته اي همراهي بيشتري با آمريکايي‌ها شد اما در بحث موشکي، آمريکايي‌ها با موانع جدي بين المللي مواجه خواهند بود.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خود درباره داعش گفت: آمريکايي‌ها به فرار داعشي‌ها از سوريه و عراق کمک زيادي کردند بخشي از اين داعش به شمال آفريقا از جمله ليبي رفتند و بخشي ديگر به افغانستان رفتند. مردم شرق کشورمان هم مانع نفوذ داعش شدند.
رضايي با اشاره به اينکه ايران اکنون امن‌ترين کشور منطقه است افزود: اين امنيت به سادگي بدست نيامده است و بايد قدر آن را بدانيم.
وي اضافه کرد: آمريکا‏، عربستان و اسرائيل طمع کردند تا اين ثروت را از دست ما بگيرند و امنيت ملي ما را متزلزل کنند.
رضايي گفت: بايد بيشتر انسجام داشته باشيم و خواسته‌هاي خود را به نحو قانوني پيگيري کنيم و دولتمردان هم بايد حق مردم را بدهند و به نيازهاي آنان توجه و آن را برطرف کنند.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خود گفت: دو گروه 20 نفره تکفيري مي‌خواستند وارد کشور شوند که يک گروه وارد شد و پيش از آنکه به هدف برسند شهري را در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه مشخص کرده بودند که آن را آزاد کنند و تو ذهن آنان اين بود که بيش از 100 نفر از جوانان آن منطقه به آنان مي‌پيوندند اما اين گروه کاملاً منهدم شد.
رضايي افزود: گروه ديگر هم که ترکيبي از داعشي‌هاي عراقي و داعشي‌هاي ايراني آموزش ديده در موصل بودند، مي‌خواستند به گروه اول بپيوندند که نيروي زميني سپاه، آنان را در مدت دو هفته منهدم کرد و تعدادي از آنان به داخل خاک عراق فرار کردند.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره رويکرد آينده عربستان نسبت به ايران گفت: متأسفانه عربستان بسياري از پل‌هاي پشت سر خود به سمت ايران را خراب کرده است و در بسياري از مسائل وارد چالش با ايران شده است که ترميم آن براي عربستان بسيار سخت است با وجود اينکه ما خونسردي خود را حفظ کرديم.
رضايي با بيان اينکه عربستان راه بازگشتي براي خود تعريف نکرده است، افزود: آنان در بحث کردستان شمال عراق دخالت کردند و مي‌خواستند تجزيه کنند که با شکست مواجه شدند آنها آقاي سعد حريري نخست وزير لبنان را به عربستان بردند و او را حبس و وادار به استعفا کردند و خواستند اوضاع لبنان را برهم بزنند، در مسئله يمن هم همچنان به کشتار مردم ادامه مي‌دهند و همه راه‌هاي دريايي، زميني و هوايي را به روي مردم يمن بستند و مردم بحرين را هم از زندگي ساقط کردند.
وي ادامه داد: عربستان در هر جا که امکان اقدامي عليه جمهوري اسلامي پيدا کند وارد مي‌شود از جمله در کنفرانس سران اسلامي حدود هشت بند عليه ما تصويب کردند و ميان ما و تاجيکستان اختلاف به وجود آوردند و حتي در فوتبال هم آنان يا پول دارند خواسته‌هاي خود را تحميل مي‌کنند.
رضايي اضافه کرد: آنان لجبازي غيرمنطقي دارند و فشارها را ادامه مي‌دهند اما از آنجايي که ما هدف اصلي اين فشارها را مي‌دانيم خونسردي خود را حفظ و تحمل مي‌کنيم.
وي تأکيد کرد: مطمئن هستيم اين فشارها به جايي نمي‌رسد و عربستان در اکثر ميدان‌ها با شکست‌هاي مفتضحانه اي مواجه شد و اکنون نگران شده که آقاي سعد حريري به ترکيه مي‌رود و عزا گرفته اند که چرا نخست وزير لبنان با اينکه به او کلي پول دادند به ترکيه مي‌رود.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: اين‌ها معلول سياست‌هاي غلط خود عربستان است.

کد مطلب: 76102 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران