اجتماعي
 
نظر يک حقوقدان درباره سخنان اخير روحاني
نظر يک حقوقدان درباره سخنان اخير روحاني
  بزرگنمايي:
سه شنبه 24 بهمن 1396 - 13:37:51

آرمان ايرانيان - به گزارش آرمان ايرانيان، نعمت احمدي در گفت‌وگو با ايلنا درباره تاکيد سخنان رييس‌جمهور در مراسم راهپيمايي 22 بهمن مبني بر استفاده از ظرفيت‌هاي قانون اساسي براي حل مشکلات کشور گفت: قانونگذاري در کشور به دو صورت است. شکل اول،‌ ارائه طرح به وسيله پانزده نماينده مجلس و شکل دوم قانونگذاري نيز ارسال لايحه توسط دولت يا لايحه قضايي توسط قوه قضاييه به مجلس شوراي اسلامي است. اما قانونگذار با حکمت و دورانديشي که داشته است در قانون اساسي اين پيش بيني را کرده است که اگر زماني هيچ کدام از قوا براي اعمال قانون‌گذاري در زمينه‌اي خاص که ممکن است مورد مطالبه مردم باشند اقدام نکردند مسير قانون‌گذاري مسدود نشود.
وي افزود: همه مسئولان در ارکان نظام با راي مستقيم يا غير مستقيم مردم انتخاب مي‌شوند لذا اين حق اساسي مردم است که در امر خطير قانون گذاري در کشور مشارکت داشته باشند. اين پيش بيني است که قانونگذار در قانون اساسي کرده تا در خصوص مسائل مهم دچار بحران نشويم.
اين وکيل دادگستري در ادامه با اشاره به موارد قابل طرح در همه‌پرسي گفت: به عنوان مثال در خصوص يک معضل سياسي که از راه‌هاي ديگر حل نشده باشد، مي‌توان به همه‌پرسي رجوع کرد. در اين صورت قانون‌گذار از نظر شکلي، ترکيبي را در نظر گرفته است که بنابر آن اگر دو سوم از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي آن مساله خاص مورد نظر را مهم تشخيص دهند، مي‌توان از طريق همه پرسي به حل معضل پرداخت.
احمدي با اشاره به سرفصل‌هايي که مي‌تواند موضوع همه‌پرسي باشد گفت: ما در روابط خارجي موارد و مسائل بسياري داريم که مي‌تواند به همه پرسي گذاشته شود. يا در اجراي قانون حقوق شهروندي بعضا به مشکلاتي برمي‌خوريم که مدت‌هاست حل نشده باقي مانده. در فصل سوم قانون اساسي براي مردم حقوقي تعيين شده است که تا به حال از مسير‌هاي عادي حل نشده است.
احمدي با تاکيد بر اين مساله که رئيس جمهور مي‌تواند همه پرسي را به صورت لايحه به مجلس شوراي اسلامي بفرستد، گفت: بايد قبول کرد که رئيس جمهور حرف‌هاي خوبي مي‌زند و مسائل خوبي را مطرح مي‌کند و پس از آن وظيفه مردم و نمايندگان مردم است که سخنان رئيس جمهور را پيگيري کرده و تبديل به يک مطالبه عمومي کنند.
وي در پايان گفت: بر اساس قانون تنها اسلاميت و جمهوريت نظام را نمي‌توان به همه پرسي گذاشت. جز اين دو مورد هر چيز ديگري را مي‌توان به همه پرسي عمومي گذاشت.»
انتهاي پيام

کد مطلب: 77953 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران