اجتماعي
 
رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت:
بروز سرطان در ايران کمتر از متوسط جهاني است
بروز سرطان در ايران کمتر از متوسط جهاني است
  بزرگنمايي:
سه شنبه 24 بهمن 1396 - 14:01:08

آرمان ايرانيان - به گزارش آرمان ايرانيان، دکتر علي قنبري مطلق در خصوص جديدترين وضعيت بيماري سرطان در کشور با بيان اينکه سالانه 100 هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا مي‌شوند، گفت: براي اينکه جوامع را باهم مقايسه کنيم يا اينکه يک کشور را در بازه زماني مختلف با خودش مقايسه کنيم، از شاخصي به نام ASR يا بروز استاندارد شده سني استفاده مي‌کنيم.
وي افزود: در ايران براساس آخرين و جديدترين آمار، به ازاي هر 100 هزار نفر، 173 مرد و 137 زن به سرطان مبتلا مي‌شوند، البته اين عدد در مقياس جهاني به ترتيب 205 و 165 نفر به ازاي هر 100 هزارنفر است، بنابراين بروز سرطان در ايران کمتر از متوسط جهاني است، اما نکته‌اي که اهميت دارد، اين است که بروز سرطان در کشورهاي مختلف به خصوص در کشورهاي درحال توسعه در حال افزايش است و بيشترين افزايش را در منطقه شرق مديترانه مشاهده مي‌کنيم و طبق تقسيم بندي‌هاي سازمان جهاني بهداشت، ايران را نيز شامل مي‌شود.
قنبري مطلق با بيان اينکه مهم‌ترين دلايل افزايش سرطان در کشورهايي مانند ايران افزايش اميد به زندگي در مردم است، خاطرنشان کرد: اميد به زندگي در ايران در طول 4 دهه اخير، کمتر از 60 سال بوده، اما در حال حاضر اميد به زندگي در ايران در مردان 74 سال و در زنان به 78 سال رسيده است و طبعا با افزايش سن مردم و پيش رفتن به سوي سالمندي، تعداد بروز سرطان در کشور افزايش پيدا مي‌کند.
وي ادامه داد: شيوه زندگي ناسالم نيز عامل ديگري است که در ابتلا به بيماري سرطان نقش اساسي دارد و در اين ميان نقش تغذيه از همه بيشتر است، لذا خودمراقبتي، انتخاب تغذيه مناسب و سبد غذايي سالم از اهميت دوچندان برخوردار است.
رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت گفت: يکي ديگر از موارد شيوه زندگي، عدم تحرک بدني کافي است که حدود ٣٥ درصد ايرانيان فعاليت بدني کافي ندارند.
وي گفت: علاوه بر شيوه زندگي، عوامل محيطي مانند آلودگي هوا هم در بروز سرطان نقش دارد، مثلا ميزان مصرف سوخت‌هاي فسيلي و يا ميزان مصرف انرژي در ايران بيشتر از متوسط جهاني است.
بنابر اعلام وبدا، قنبري مطلق با بيان اينکه دو سوم عوامل کلي قابل پيشگيري در بروز سرطان به شيوه زندگي مربوط است، تاکيد کرد: ٤٠ تا ٥٠ درصد سرطان قابل پيشگيري هستند و چنانچه شيوه زندگي اصلاح شود، ميزان بروز سرطان‌ها نيز کاهش پيدا مي‌کند.
انتهاي پيام

کد مطلب: 77965 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران