اقتصادي
 
سخنگوي دولت
بانک مرکزي به خزانه آمريکا هم وصل شود، ارز کم مي‌آورد
بانک مرکزي به خزانه آمريکا هم وصل شود، ارز کم مي‌آورد
  بزرگنمايي:
سه شنبه 24 بهمن 1396 - 14:58:30

آرمان ايرانيان -
به گزارش آرمان ايرانيان به نقل از بنکر ( Banker )، محمدباقر نوبخت در نشست‌خبري خود در پاسخ به سوالي درباره پرداخت يارانه‌ها گفت: ما تبصره 18 را از 14 جدا کرديم و دو نکته براي پرداخت يارانه‌ها داريم؛ يک اينکه به خانواده‌هاي واقعا نيازمند يارانه بدهيم، دو اين که به خانواده‌هايي يارانه بدهيم که زير خط مستمري‌بگيران قرار دارند و دريافتي آنان 193 هزار تومان است. قصد ما ريشه‌کن کردن فقر مطلق است.
نوبخت با بيان اينکه سياست دولت اين نيست که حساب مردم را بگردد، گفت: دولت قصد دارد از محل افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي 100 هزار واحد مسکن فرسوده را نوسازي کند که با هر زلزله فرو مي‌ريزد. ما قصد داريم ناوگان حمل و نقل عمومي را نو کنيم که حدود 25 هزار شغل ايجاد مي‌شود. البته مجلس به ما گفته است 3 هزار ميليارد تومان به شما مي‌دهيم که محل آن از مجموعه 10 هزار ميليارد توماني که از افزايش ماليات و حقوق‌هاي گمرکي حاصل مي‌شود. بدون موافقت مجلس قانون يارانه‌ها را اجرايي نمي‌کنيم.
رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره بازار شب عيد گفت: نظام بانکي کشور تمهيدات لازم را براي تامين اسکناس‌هاي مردم انجام داده است. وزارتخانه‌هاي صنعت و کشاورزي هم براي مايحتاج آن ايام به ويژه ميوه تدارک لازم را ديده‌اند و امسال هيچ مشکلي نداريم.
وي در پاسخ به سوالي در مورد اظهارات معاون بانک مرکزي مبني بر اين که بانک مرکزي سپرده‌هاي مردم در هيچ موسسه يا بانک حتي بانک‌هاي دولتي را تضمين نمي‌کند، گفت: بازار پول ما بانک‌ها هستند و بانک‌ها کاملا سپرده‌هاي مردم را در اختيار دارند و نظام بانکي بسيار مطمئن است. نبايد صحبت‌هاي معاون بانک مرکزي در اين خصوص را مبناي عمل قرار داد، کار بانک مرکزي کنترل و نظارت است و سپرده‌هاي قانوني بانک‌هاي دولتي( يعني 13 درصد سپرده‌ها نزد بانک مرکزي براي موارد خاص نگهداري مي‌شود) برخلاف موسسات غيرمجاز داده مي‌شود و قطعا بانک مرکزي در اين زمينه وارد شده و کنترل خود را انجام مي‌دهد.
سخنگوي دولت با بيان اينکه اظهارات معاون بانک مرکزي نفي مسئوليت بانک مرکزي نيست، گفت: از بانک مرکزي هم در خصوص اينکه اجازه ندادند مشکلات و دريافت سپرده از مردم از سوي موسسات غيرمجاز گسترده‌تر شود قدرداني مي‌کنيم. نظام بانکي با اقتدار به کنترل و نظارت مي‌پردازد و از سپرده‌هاي قانوني به منظور پشتيباني بهره مي‌برد و وضعيت ما در بازار سرمايه وضعيت خوبي در کشور و حتي در منطقه است.
وي ادامه داد: اينکه چيزي گران شود و همه فکر کنند با خريد آن سود خواهند کرد کاملا طبيعي است و نوسانات بازار ارز به دليل افزايش خريدها بوده و قطعا چنين نوساني قابل قبول نيست. مردم بايد در اين موارد به کشور کمک کنند؛ زيرا با اين روند زيان متوجه پول ملي کشور مي‌شود و دولت به هيچ وجه با کاهش ارزش پول ملي موافق نيست و اميدواريم اقدامات بانک مرکزي را براي کنترل اين بازار شاهد باشيم.
نوبخت تاکيد کرد: بانک مرکزي برنامه‌هايي دارد که به زودي اجرا مي‌شود و تا به امروز بانک مرکزي بسيار تحمل کرده تا با ساز وکار رايج اين ثبات ايجاد شود و قطعا اين افزايش قيمت براي دولت قابل تحمل نيست.
نوبخت با اشاره به سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي و دولت در خصوص ارز گفت: بانک مرکزي اگر به خزانه آمريکا هم وصل شود با اين اشتهايي که براي تبديل ريال به ارز وجود دارد کم مي‌آورد ، نمي‌خواهيم دنبال بسم الله برگرديم و بگوييم در کشورهاي همسايه حضور دارد.

کد مطلب: 77989 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران