اجتماعي
 
مشاور وزير کشور:
11 ميليون ايراني حاشيه نشين هستند
11 ميليون ايراني حاشيه نشين هستند
  بزرگنمايي:
سه شنبه 24 بهمن 1396 - 16:25:05

آرمان ايرانيان - به گزارش آرمان ايرانيان، رضا محبوبي در همايش تخصصي مديريت (سازماندهي، نظارت و پيشگيري) آسيب‌هاي اجتماعي ويژه فرمانداران و مديران کل استان با بيان اين مطلب اظهار کرد: نبود دسترسي به خدمات اجتماعي و فقدان نظارت اجتماعي از مهم‌ترين مشکلات در مناطق حاشيه نشين است.
وي با اشاره به وضعيت آسيب‌هاي اجتماعي ايران در سال‌هاي اخير اظهار کرد: سه ميليون بيکار، سه ميليون نفر معتاد، وجود 600 هزار زن بي همسر بر اثر طلاق در سنين فعال 25 تا 40 سال و نيم ميليون زنداني ورودي در سال از جمله آسيب‌هاي اجتماعي موجود در ايران در طول سال‌هاي اخير به شمار مي‌آيند.
وي ادامه داد: نرخ بيکاري در طول پنج سال گذشته تا حدودي کنترل شده است. تعداد زنان سرپرست خانوار به دلايلي غير از طلاق، به حدود سه ميليون نفر در سال گذشته رسيده است و بيش از 15 ميليون پرونده‌ي قضايي در دستگاه قضايي داريم که اين نيز به کم رنگ شدن نقش ريش سفيدان و آموزه‌هاي ديني در منازعات اشاره دارد.
وي در بخش ديگري از سخنانش، وجود مسئله را فاصله داشتن با استانداردها و اهداف تعيين شده خواند و گفت: برآوردها و محاسبات نادرست، تغيير شرايط و تغيير بازيگران و نقش رقبا از جمله علل به وجود آمدن يک مسئله به شمار مي‌آيند. بر اساس اين تعريف مسئله‌ي اجتماعي، واقعيت‌هاي انساني، جمعي متغير، قابل کنترل و محصول نظامي از تعاملات انساني هستند که از ديدگاه ديگران نامطلوب به شمار مي‌آيند و پيشگيري و مديريت آن نيازمند کنش و اراده جمعي است.
وي با تاکيد بر کارکرد نامناسب ساختارهاي اجتماعي بيان کرد: اين کارکرد نامناسب را بايد به ساختارهاي اجتماعي و نهادها ارجاع داد. آسيب اجتماعي اگر فراگير شود، تبديل به مسئله‌ي اجتماعي مي‌شود؛ به عنوان مثال بيکاري انتخاب خود فرد نبوده و جامعه اين شرايط را به او و سايرين تحميل کرده است، از اين رو بايد ريشه‌ي آن را در جامعه جست‌وجو کنيم.
محبوبي در ادامه با اشاره به تکنيک حل مسئله با تاکيد بر رويکردهاي اجتماع محور براي ذي نفعان و ذي نفوذان افزود: اولين گام براي حل مسائل، شناخت مسئله بوده که در رابطه با مسائل اجتماعي از اهميت زيادي برخوردار است. بارش فکري، انتخاب بهترين و امکان‌پذيرترين راه حل‌ها، اجراي برنامه حل مسئله و بازخوردگيري و اصلاح روش‌هاي حل مسئله به ترتيب از ديگر مراحل حل يک مسئله به شمار مي‌آيند.
معاون سازمان امور اجتماعي کشور با اشاره به ملاحظات اساسي، در کاربست تکنيک‌هاي حل مسئله براي حل مسائل اجتماعي گفت: مسئله‌ي اجتماعي تک عاملي نبوده و بايد با تکيه بر آمار و اطلاعات و توجه به تمامي ابعاد مسئله به ارائه‌ي راه حل پرداخت و با استفاده از روش علمي سهم عوامل مختلف در ايجاد مسئله را تعيين کرده و از نخبگان داراي گرايشات فکري مختلف نيز در اين ميان استفاده کنيم.
وي در ادامه با تاکيد بر راه حل مبتني بر مشارکت ذي نفعان و ذي نفوذان در حل مسائل اجتماعي، عنوان کرد: استفاده از توان خود مردم، نهادهاي غيردولتي و سازمان‌هاي مردم نهاد مي‌تواند راه حل مناسبي براي حل مسايل اجتماعي باشد.
مشاور وزير در ادامه با اشاره به نقش عدالت و امنيت، تصريح کرد: اگر رشد ظاهري داشته باشيم و شهروندان داخل جامعه احساس آرامش و عدالت نکنند، کارهايي که براي توسعه انجام مي‌دهيم، بي‌فايده خواهد بود.
وي در پايان با تاکيد بر فرمايشات رهبر معظم انقلاب بيان کرد: هيچ موضوعي به اندازه‌ي مسايل اجتماعي پس از موضوع هسته‌اي و توان دفاعي مورد تاکيد رهبر معظم انقلاب نيست؛ از اين رو بايد با ارتقاء اخلاق فردي، رعايت حقوق شهروندي و اصلاح رفتارهاي فردي، استفاده از عنصر دين و نهاد روحانيت و استفاده از ذي‌نفعان در راستاي با مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي بايد مورد توجه قرار گيرد.
همايش تخصصي مديريت (سازماندهي، نظارت و پيشگيري) آسيب‌هاي اجتماعي ويژه فرمانداران و مديران کل استان به همت مرکز افکار سنجي دانشجويان ايران وابسته به معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي آذربايجان شرقي و اداره کل امور اجتماعي و فرهنگي برگزار شد.
انتهاي پيام

کد مطلب: 78014 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران