سياسي
 
قيمت دلار حباب است و بايد بترکد
قيمت دلار حباب است و بايد بترکد
  بزرگنمايي:
سه شنبه 24 بهمن 1396 - 16:50:42


آرمان ايرانيان-سخنگوي دولت گفت: با محاسبات ما قيمت دلار زير 4 هزار تومان است و در حال حاضر قيمت دلار حباب است و بايد بترکد.
به گزارش آرمان ايرانيان، محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبري خود در جمع خبرنگاران افزود: مگر چه اتفاقي افتاده که قيمت دلار اين همه بالا رفته، فقط در بازار تقاضاي کاذب بوجود آمده است.
وي با اشاره به اينکه بانک مرکزي در حال حاضر دارد در بازار ورود مي‌کند گفت: ما از نظر دخل و خرج ارزي مشکلي نداريم و ما کمبود منابع ارزي نداريم بلکه آنچه به بازار ارز به صورت تقاضا تحميل مي‌شود بيش از تقاضاي معمول و موثر است.
سخنگوي دولت افزود: ارز حاصل از صادرات نفتي و غير نفتي ما مشخص است و همچنين ارز وارداتي ما نيز مشخص است و اين نشان مي‌دهد که ما به هيچ وجه کمبود ارزي نداريم.
نوبخت گفت: بايد مديريت قوي‌تري را از طرف بانک مرکزي داشته باشيم و بايد بپذيريم جايي که ثبات اقتصادي ملي ما مطرح است بانک مرکزي بايد ورود پيدا کند.
وي با اشاره به اينکه ما با يک تقاضاي غيرواقعي و غير ضروري روبرو هستيم افزود: افرادي اعتقاد دارند که اين بازار بازدهي بيشتري در کوتاه مدت دارد و به همين دليل به اين بازار وارد مي‌شوند در صورتي که در اين شرايط اگر بانک مرکزي به خزانه آمريکا هم وصل شود و اين اشتها براي خريد ارز وجود داشته باشد، ارز ما تمام مي‌شود.
سخنگوي دولت گفت: نبايد اجازه بدهيم تمام ذخاير ارزي ما وارد بازار شود بلکه بايد حواسمان جمع باشد و با توجه به اينکه منابع ارزي ما محدود است در اين شرايط بانک مرکزي ورود پيدا کند.
مردم پاي انقلاب خود ايستاده اند
سخنگوي دولت گفت: راهپيمايي تماشايي مردم در 22 بهمن نشان داد که مردم پاي انقلاب خود ايستاده اند و اين نظام را دوست دارند.
محمدباقر نوبخت در نشست هفتگي خود در جمع خبرنگاران افزود: انقلاب مردم در سال 57 با ايدئولوژي متفاوت از شرق و غرب و باوجود مخالفت قدرت‌هاي بزرگ پيروز شد و در کمتر از دو ماه با همه پرسي به روش مردم سالاري ديني اداره شد.
وي ادامه داد: اين انقلاب پس از تحمل ترورهاي گسترده و از دست دادن انديشمنداني چون مفتح و شخصيت‌هاي مذهبي مانند صدوقي و همچنين رجال سياسي مثل آقاي رجايي و بهشتي و پشت سرگذاشتن يک تهاجم نابرابر و تحمل مصائبي سخت همچون 180 هزار شهيد و همچنين تحمل هزاران ميليارد دلار خسارت جنگي و روبرو شدن با تحريم‌هاي اقتصادي بزرگ که به تعبير کشورهاي ديگر تحريم هوشمندانه اقتصادي بود در بهمن 96 به راهپيمايي آمدند و با حضور خود جمع بندي تماشايي را نسبت به انقلاب ارائه کردند.
نوبخت افزود: با همه مسائل و مشکلات کشور ما با قدرت و توان دفاعي بازدارنده پرچمدار مبارزه با تروريسم داعش در منطقه شديم و براساس گزارش صندوق بين المللي پول به عنوان هيجدهمين اقتصاد بزرگ جهان هستيم.
وي گفت: در سال گذشته 81 ميليارد دلار و امسال 94 ميليارد دلار به توليد ناخالص داخلي اضافه شد و براساس گزارش آي اس آي کشور ما نوزدهمين کشور جهان در توليد علم و کشور نخست در منطقه است.
سخنگوي دولت افزود: کشور ما اين قدرت را پيدا کرده که در اتم نفوذ کند و در فضاي بيکران هم حضور داشته باشد و با همه سختي‌هاي اقتصادي که مردم دارند، براساس گزارش بانک جهاني وضعيت توزيع درآمد و فاصله دهک‌ها به ويژه ضريب جيني نه تنها نسبت به قبل از پيروزي انقلاب بهبود پيدا کرده بلکه در مقابل کشورهايي چون آمريکا، روسيه، چين و ترکيه شرايط به مراتب بهتري هم دارد.
نوبخت گفت: اين دستاوردها مربوط به دولت خاصي نيست و البته اين اتفاقات نفي واقعيت هايي چون 3 ميليون بيکار و سختي معيشت را نمي‌کند.
وي با اشاره به اينکه مردم اين نظام را دوست دارند و در جهت پيشرفت آن قدم برمي دارند افزود: اين نظام با همه پرسي و رأي مردم شکل گرفت و مردم بزرگترين انقلاب مردمي را راه انداخته و رهبر بزرگ هم اعلام کرده بود تا مردم رأي ندهند و تأييد نکنند نظام شکل نمي‌گيرد.
سخنگوي دولت ادامه داد: بيش از 40 ميليون از مردم هم در انتخابات اخير پاي صندوق‌هاي رأي آمدند و با همه فراز و فرودها مردم خوب تشخيص دادند که بايد اين نظام را دوست بدارند و در جهت سربلندي فرزندانشان گام بردارند.
خريد ارز با شتاب کنوني به زيان پول ملي است
سخنگوي دولت گفت: دولت با کاهش ارزش پول ملي موافق نيست و از ملت مي‌خواهيم به کشور کمک کنند چون خريد ارز با روند کنوني به زيان پول ملي است.
محمد باقر نوبخت در ادامه نشست خبري خود در جمع خبرنگاران­ افزود: اقداماتي که بانک مرکزي انجام­ مي‌دهد­ ­­براي ثبات اقتصادي کشور لازم است و با اجراي همه آنها قطعا افزايش نرخ­ ارز ­قابل توجه­­ نخواهد بود و ما به نقطه قبل بر مي‌گرديم.
وي گفت: بانک مرکزي کار نظارت بر کنترل بر بازار پول را به عهده دارد و سپرده‌هاي قانوني را که به بانک‌ها مي‌دهند 13 درصد از آن نزد بانک مرکزي براي روز مبادا باقي مي‌ماند.
نوبخت افزود: يکي از تخلفات بانکي اين است که همه پول­ ­خود را به صورت تسهيلات ارائه کند و اين از وظايف­ نظارتي­­ بانک مرکزي است و از ديگر وظايف بانک مرکزي که قابل قدرداني­ ­­است جلوگيري از گسترش موسسات مالي است .
سخنگوي دولت در مورد اقدامات دولت در آستانه سال نو افزود: نظام بانکي اسکناس کافي در اختيار مردم قرار مي‌دهد و همچنين وزارت جهاد کشاورزي نيز تدارک ميوه عيد را ديده و محصولات کشاورزي و ميوه بسيار خوب در اختيار دارد و خريدي که پيشاپيش از کشاورزان انجام شده موجب شده تا محصولي روي دست کشاورز نماند.
وي درباره سخنان رئيس جمهور در روز 22 بهمن­­­ درباره اجراي اصل 59 قانون اساسي گفت:­ به استناد سخنان رئيس جمهور در­اصل 59 قانون اساسي­­ در زمينه اقتصادي مي‌توانيم از نظر مردم استفاده کنيم که اين از نقاط قوت قانون اساسي کشور ماست.
نوبخت در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه چرا دولت دير به فکر رفاه مردم افتاده است گفت: از نيمه سال 92 که دولت يازدهم روي کار آمد اصلاح بودجه 92 و بودجه 93 را به مجلس ارائه و برنامه اي براي پنج سال آينده را مشخص کرد.
وي­ افزود: اما سال به سال بايد هدفي را براي خود مشخص مي‌کرديم حتي هدف‌هاي برجامي را؛ ­ گشايشي براي رفاه مردم انجام داديم و براساس اقتصاد مقاومتي برنامه هايي را تعريف کرديم،­ رشد اقتصادي منفي را به مثبت تغيير داديم و آثار آن در رشد اقتصادي و کاهش تورم ديده شد و امسال نيز نوآوري ما با همان درآمد پارسال اين بود که رفاه مردم،کاهش فقر و کاهش بيکاري را در برنامه بودجه امسال گنجانديم.
سخنگوي دولت در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه براي­ تامين مسکن مستاجران منطقه زلزله کرمانشاه چه فکري کرديد گفت: در جلسه دولت­ مصوبه اي براي کمک بلاعوض و کمک به آسيب ديدگان زلزله کرمانشاه ديده شده و همچنين اعتبار ويژه اي براي آن در نظر گرفتيم در اين مورد نيز اقداماتي انجام داديم که اعلام خواهد شد.
وي در پاسخ به سوالي­­­ مبني بر اينکه در مقابل حضور پرشور مردم در راهپيمايي 22 بهمن مسئولان چه وظيفه اي دارند گفت: وظيفه مسئولان بيش از گذشته سنگين‌تر شده است چون پاداش احسان جز احسان نيست و بيشتر تلاش خواهيم کرد.
مشکلات به دليل اجرا نشدن کامل قانون اساسي است
سخنگوي دولت گفت: اگر اشکالاتي وجود دارد به­ دليل­ ­­اجرا نشدن کامل قانون اساسي است.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبري خود در جمع خبرنگاران افزود: با يک چارچوب فراخ،­ ­هر کسي که به قانون اساسي اعتقاد دارد، انقلابي است پس با­ اين نوع نگاه­­ برخي که­ بيرون گذاشته شده اند بايد به داخل بيايند.
وي درباره مصاحبه آقاي روحاني در تلويزيون گفت: اينکه فردي در يک مصاحبه بتواند به همه­­­­ مسائلي که مطرح مي‌شود و در فکرش است جواب بدهد بسيار سخت است و به همين دليل ممکن است بعضي پاسخ‌ها به­ خاطر­­ديالوگي که با مجري برقرار مي‌شود به طور کامل بيان نشود.
سخنگوي دولت ادامه داد:­ نکته اي ديگر در خصوص اصول مغفول مانده قانون اساسي است و ما اعتقادمان بر اين است که اگر مشکلاتي وجود دارد به­ دليل ­کامل اجرا نشدن قانون اساسي است.
نوبخت گفت:­ اعتقادمان بر اين است که مجموعه بزرگي در بيرون مرزها هستند و به نوعي ابر و باد و مه و خورشيد و فلک در کار بودند که ما نباشيم ولي در حال حاضر هستيم و بايد در داخل کشور انسجام هم داشته باشيم.
وي افزود: اگر تجمع سازمان يافته مردم را به صورت احزاب سياسي و ان جي اوها داشته باشيم قطعاً سود مي‌بريم و ما بايد از همه اين انجمن‌هاي منسجم استفاده کنيم.
سخنگوي دولت با اشاره به اينکه من يک فرد حزبي ام و در چارچوب حزبي کار کرده ام، گفت: يکي از دلايلي که فکر مي‌کردم نبايد در مجلس باشم اين بود که در حزب حضور داشتم و جوان‌ها را با فکر و تفکر حزب سازماندهي مي‌کردم.
نوبخت افزود: احزاب ديگري که در کشور فرصت دارند مي‌توانند فعاليت حزبي کنند و من نمي‌دانم چرا برخي از احزاب فعال نيستند و ما نمي‌توانيم آنها را به زور فعال کنيم.
وي درباره اعتباري که براي اشتغال در سال آينده در نظر گرفته شده است، گفت: 73 هزار و 400 ميليارد تومان اعتبار براي يک ميليون و 33 هزار فرصت شغلي در نظر گرفته شده که 17 هزار و 300 ميليارد تومان آن از طريق حامل‌هاي انرژي، 16 هزار ميليارد تومان آن از صندوق توسعه ملي و بقيه آن از طريق نظام بانکي تأمين مي‌شود.
سخنگوي دولت ادامه داد: همين مجلس با رقمي که قرار است حامل‌هاي انرژي کسب شود موافقت نکرده است.
نوبخت درباره ديوان محاسبات­ گفت: ديوان محاسبات يک مقام نظارتي مستقل است و من از اين سازمان که براي نظارت خود تلاش مي‌کند متشکرم و نگاهم به اين ديوان مثبت است.
سخنگوي دولت­ افزود: بايد ديوان محاسبات تقويت شود و اين ديوان به دنبال کمک کردن به دستگاه‌ها براي­­­ شفافيت است.
رشد اقتصادي شاخصه اقتصاد مقاومتي استرشد اقتصادي شاخصه اقتصاد مقاومتي است
سخنگوي دولت گفت:­ همه­ ­­­اقداماتي که در زمينه اقتصاد مقاومتي انجام شده است­ براي يک رشد اقتصادي­­­­ پايدار است که ايران توانسته رشد اقتصادي خود را بالا ببرد.
محمد باقر نوبخت در نشست هفتگي خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري صداوسيما در خصوص اقتصاد مقاومتي افزود:­ براي اقتصاد مقاومتي بايد سازماني متناسب با اين ماموريت تشکيل مي‌شد و ­ به همين منظور­ ­­ ستاد اقتصاد مقاومتي تشکيل شد، سازمان برنامه و بودجه به عنوان عقبه آن در نظر گرفته شد و در شروع کار ما 24 بند اقتصاد مقاومتي را به 12 برنامه تبديل کرديم.
وي ادامه داد:­­ 12 برنامه را براي اينکه اجرايي کنيم به 56 طرح تبديل کرده و اين 56 طرح را با 200 پروژه تعريف کرديم و براي هر­ طرح­ ­فردي را در نظر گرفتيم تا به کار نظارت داشته باشند­ و گزارشهاي­ ­خود را­ جزء­ به جزء­ براي ما ارسال کند.
نوبخت­ گفت:­ همه­­­ اين اقدامات يک هدف­ غايي دارد و آن رشد اقتصادي مستمر­­­ است.­
سخنگوي دولت­ افزود: ايران توانسته با اقدامات انجام شده و با همين طرح‌ها ، رشد اقتصادي خود را بالا ببرد.
وي گفت:­­ همه­ ­اين اقدامات را ما با کمال ميل انجام داديم و از باب رفع تکليف نبوده ، البته مي‌دانيم که بهتر از اين هم مي‌توانستيم انجام دهيم.
نوبخت­ افزود: همه­ ­­اقداماتي که در اين زمينه انجام شده­ مثل افزايش صادرات و بهبود روابط با همسايگان کارهايي بوده است­ که دولت با­ کمال ميل انجام داده تا بتواند رشد اقتصادي خود را بالا ببرد.
سخنگوي دولت در پاسخ به سوال ديگري در خصوص ارائه اطلاعات دلالان ارز به سازمان مالياتي گفت:­ دلالاني که از راه قانوني خريد و فروش کرده باشند نيز اطلاعاتشان به سازمان مالياتي ارائه مي‌شود و اين اقدام خوبي براي کنترل بازار ارز است.
7 درصد از درآمد توليد ناخالص داخلي از ماليات است
سخنگوي دولت گفت: واقعيت اين است در کشورهاي صنعتي 30 تا 40 درصد از توليد ناخالص داخلي کشورشان از ماليات بدست مي‌آيد در حالي که در کشور ما اين رقم 7 درصد است.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست هفتگي با خبرنگاران افزود: اين رقم در 30 سال گذشته 4 و 2 دهم درصد بود و در برخي کشورهاي منطقه ميزان توليد ناخالص داخلي کشور از ماليات 20 درصد است.
وي گفت: همه شما شهادت مي‌دهيد که تمام فعاليت دولت براي برجام رفاه مردم و افزايش سرمايه گذاري خارجي در کشور بوده است.
سخنگوي دولت در پاسخ به اين سوال که آيا دولت براي ادامه کارش دست در جيب مردم مي‌کند، افزود: ماليات را بايد به حق و درست از مردم بگيريم و از کساني که ماليات نمي‌دهند و يا به اندازه درآمدشان ماليات نمي‌دهند گرفته شود که اين موضوع دست در جيب مردم کردن نيست ماليات يک درآمد سالم در تمام دنياست.
نوبخت گفت: البته افزايش اين ضريب به معناي اين نيست که به کساني که ماليات مي‌دهند فشار بيشتري بياوريم ماليات خوب است ولي بايد به حق باشد.
وي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه دادستان کل کشور گفته است وزارت اطلاعات همکاري لازم براي اعلام اسامي مديران دو تابعيتي را نمي‌کند، افزود: اينگونه نيست، وزارت اطلاعات آن چيزي را که لازم بود انجام داد از سربازان گمنام امام زمان (عج) مي‌خواهم خودشان جواب دادستان را بدهند.
سخنگوي دولت در پاسخ به اين سوال که پيشتر گفته شده بود انقلاب بودجه ريزي داريم اما دولت و مجلس از آن عقب نشيني کردند، گفت: چند کار مهم در بودجه انجام شد اول اصلاح ساختاري بودجه بود که 340 دستگاه و رديف را براساس قيمت تمام شده مشخص و برنامه ريزي کرديم و عمده برنامه‌ها را به سمت استان‌ها سوق داديم.
نوبخت اضافه کرد: اجراي بيش از 800 طرح ملي را استاني کرديم، بسياري از رقم‌هاي غيرشفاف را شفاف کرديم که باعث شد بيش از گذشته همه به آن توجه کنند.
وي با اشاره به اينکه من در 16 سال متوالي در بودجه ريزي شرکت داشتم، گفت: امسال تنها سالي بود که برنامه مکتوب و الکترونيکي بودجه را در اختيار همه قرار داديم که پيش از اين چنين نبود.
سخنگوي دولت افزود: مبالغي را که در بودجه اعلام کرديم براساس واقعيت است مانند فروش 2 ميليون و 410 هزار بشکه نفت به قيمت 55 دلار تعيين شد، ماليات و اوراق را نيز همين گونه مشخص کرديم و سياست دولت را براساس کاهش فقر مطلق و کاهش بيکاري گذاشتيم.
نوبخت گفت: براساس بودجه حتي براي مسائلي مانند آلودگي هوا، ايمن سازي، زلزله، نوسازي ناوگان براي اولين بار برنامه ريزي شده که همه آنها قابل دفاع است بر اين اساس عقب نشيني در بودجه نکرديم و سال آينده نيز سياست فقرزدايي و اشتغال را اجرا مي‌کنيم و منابع آن را مشخص کرديم.
وي افزود: اين انتخابي براي دولت و سازمان بودجه نبود بلکه به نوعي الزام بود.
درباره يارانه و حامل‌هاي انرژي بدون رضايت مجلس اقدام نمي‌کنيم
سخنگوي دولت گفت: تصميم گيري درخصوص يارانه‌ها و افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي در سال آينده ، دولت بدون رضايت مجلس هيچ اقدامي نمي‌کند.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبري خود در جمع خبرنگاران افزود:
در سال آينده همين روش موجود در يارانه‌ها ادامه مي‌يابد و ما بدون رضايت مجلس هيچ اقدامي انجام نمي‌دهيم.
سخنگوي دولت با اشاره به اينکه هر سال دولت بايد قيمت حامل‌هاي انرژي را اصلاح کند افزود: دولت با اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي پولش را براي اشتغال مصرف مي‌کند.
نوبخت با اشاره به اينکه هدف ما در سال آينده ايجاد اشتغال چند لايه است گفت: سال آينده قصد داريم 50 هزار مسکن در شهر به صورت حمايتي، 50 هزار مسکن در روستا بسازيم که تسهيلات و سود آن به صورت ويژه ارائه مي‌شود.
وي افزود: بازسازي صد هزار واحد مسکوني که با عنوان بافت فرسوده شناخته مي‌شود در مقابل زلزله نيز از جمله برنامه‌هاي ما در سال آينده است که با اين اقدام 300 هزار فرصت شغلي را در سال آينده ايجاد مي‌کنيم.
سخنگوي دولت گفت: برخي از منابع را در سال آينده براي نوسازي ناوگان حمل و نقل و درون شهري و برون شهري مصرف مي‌کنيم.
نوبخت افزود: مجلس به جاي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي 3 هزار ميليارد تومان منبع از محل افزايش ماليات و حقوق گمرکي در نظر گرفته است.
وي گفت: ما تصميممان اين است که با مجلس تعامل داشته باشيم و به خاطر مردم بايد هميشه کنار هم باشيم و هميشه مجلس به ما کمک کرده تا از مصائب و سختي‌ها عبور کنيم.

کد مطلب: 78028 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران