اجتماعي
 
از کتاب داستان به جاي "پيک نوروزي" تا زنگ خطر تغييرات اقليمي
بسته اخبار اجتماعي آرمان ايرانيان در روز سه‌شنبه
بسته اخبار اجتماعي آرمان ايرانيان در روز سه‌شنبه
  بزرگنمايي:
سه شنبه 24 بهمن 1396 - 18:49:58

آرمان ايرانيان - به گزارش آرمان ايرانيان، سرويس اجتماعي آرمان ايرانيان امروز بيش از 55 خبر را روي خروجي خود منتشر کرده است که برخي از مهمترين آن‌ها در ادامه مي‌آيد:
عمليات 48 ساعته پليس براي انهدام 29 باند مجرمانه در تهران
رئيس پليس پايتخت از عمليات گسترده پليس آگاهي براي برخورد با مجرمان پايتخت خبر داد.
سردار حسين رحيمي با اشاره به دستاوردها و نتايج اين عمليات گفت: در عمليات‌هاي ماموران پليس آگاهي 10 باند سارقان به عنف، زورگيري، کيف قاپي و ... منهدم شده و در مجموع 40 نفر از سارقان دستگير شدند.
رحيمي در بخش ديگري از سخنانش به طرح‌هاي ويژه پليس براي روزهاي پاياني سال اشاره کرد و گفت: با توجه به افزايش حضور در مراکز خريد و همچنين افزايش حجم تردد در معابر، ماموران پليس براي روانسازي ترافيک و همچنين پيشگيري از سرقت و انواع جرايم در سطح معابر و نيز اطراف مراکز خريد حضور فعال خواهند داشت.
فقدان اطلاعات مشترک امدادي؛ پاشنه آشيل امدادرساني
مدير مرکز کنترل هماهنگي عمليات سازمان امداد و نجات با تاکيد بر ضرورت ايجاد بستري مشترک براي در اختيار قرار گرفتن اطلاعات بخش‌هاي مختلف و استفاده از آن در زمان امدادرساني گفت: اگر امکان اشتراک گذاري اين اطلاعات بين دستگاه‌ها وجود داشته باشد و منبعي باشد که تمام اطلاعات مراکز امدادي و دستگاه‌ها در آنجا بارگذاري شود، هر يک از سازمان‌ها مي‌توانند بر اساس نياز خود از اين اطلاعات در راستاي خدمت‌رساني بهتر استفاده کنند.
حسين درخشان با اشاره به اينکه بيشتر حوادث در بخش جاده‌اي و بين‌شهري رخ مي‌دهد، اضافه کرد: معمولا افرادي که در جاده‌ها دچار حادثه مي‌شوند از کساني هستند که با منطقه آشنا نيستند و در صورتي که اتفاقي براي آنها رخ دهد در آن زمان اطلاع دقيق از موقعيت مکاني خود را ندارد تا بتوانند ارائه کنند.
توليد خودروهاي گازسوز راهکاري مهم براي کاهش آلودگي هوا
محمدعلي احترام عضو هيئت علمي دانشکده انرژي و مکانيک دانشگاه شهيد بهشتي در مورد راهکار موثر در کاهش آلودگي هوا با بيان اينکه اگر مسئولان در حال برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري براي کاهش آلودگي هوا هستند؛ بهتر است روي توليد سواري‌ها و اتوبوس‌هاي گازسوز نيز کار کنند، گفت: اگر جهت‌گيري ما در کلانشهرها به سمت توليد خودروهاي گازسوز حرکت کند، مشکل توليد ذرات معلق اوليه و ثانويه نيز تا حد زيادي حل و فصل مي‌شود.
احترام در مورد واردات خودروهاي برقي و هيبريدي به کشور به عنوان جايگزين سواري‌هاي بنزيني اظهار کرد: خودروهاي برقي و هيبريدي قيمت زيادي دارند و حتي با تعرفه صفر نيز براي همه مصرف‌کنندگان ايراني امکان خريد اين خودروها وجود ندارد، ضمن اينکه دولت مجبور به دادن يارانه به آن‌ها است که هزينه زيادي براي کشور ايجاد مي‌کند.
سازمان هواشناسي زنگ خطر را در مورد تغيير اقليم به صدا درآورد
رئيس سازمان هواشناسي کشور با اشاره به ارائه گزارش تغيير اقليم به مقام معظم رهبري، سران سه قوه، وزيران و ... اظهار کرد: در اين گزارش زنگ خطر را درباره افزايش دماي کشور و آسيب‌هاي ناشي از تغيير اقليم به صدا درآورده‌ايم.
داود پرهيزکار از اجراي برخي طرح‌هاي توسعه در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه شاهد ارائه و انجام طرح‌هايي در حوزه آب هستيم که سازمان هواشناسي موافقتي با اجراي آن‌ها ندارد و بارها نظر علمي خود را در اين موضوعات اعلام کرده است اما هنوز متاسفانه شاهد حرف‌هاي غيرعلمي هستيم. حرف‌هايي که به مثابه دادن آدرس غلط به مردم است.
وي با انتقاد از ارائه پيشنهادات و طرح‌ها براي انتقال آب اظهار کرد: در چنين شرايطي ايده‌هاي ژول ورني براي انتقال آب خزر به مناطق مرکزي کشور و انتقال آب درياي عمان به کرمان به منظور ايجاد صنعت فولاد در اين منطقه داده مي‌شود. اين ايده‌ها همگي تخيلي است. انتقال آب‌ها مثل همان ايده تميز کردن هواي تهران با هواپيما با آبپاش است که زماني عده‌اي خواستند با هواپيماي سم پاش آب بپاشند و با اين کار هوا را تميز کنند؛ کاري که باعث شد همه دنيا به ما بخندند. اين‌ها همه ناشي از فکرهاي بيمار است که شب خواب نما و صبح بلند مي‌شوند و طرحي را بدون داشتن مبناي علمي اجرا مي‌کنند.
تذکر چند تن از اعضاي شوراي شهر درباره حواشي بازداشت تعدادي از محيط زيستي‌ها
چند تن از اعضاي شوراي شهر تهران درباره حواشي بازداشت تعدادي از محيط زيستي‌ها در جلسه امروز شورا تذکراتي را بيان کردند.
مرتضي الويري صبح امروز در جلسه شوراي شهر تهران، ري و تجريش در تذکر پيش از دستور خود، تصريح کرد: بنده با تجربه شش بار دستگيري بايد بگويم که يک زنداني اگر به هر دليلي خودکشي کند مسئوليتش با حاکميت است و مسئولين زندان بايد اين مسئوليت را بپذيرند.
آرش ميلاني نيز در تذکر پيش از دستور خود با بيان اينکه نسبت به سمن‌ها و تشکل‌هاي مردم نهاد به خصوص در حوزه محيط زيست بايد اعتماد سازي انجام شود گفت: حرف‌هايي که اخيرا مطرح شده ناشي از بي‌اعتمادي است که نگران کننداند؛ چرا که جوانان عاشقانه براي حفظ محيط زيست کمک مي‌کنند؛ اما ديدگاه امنيتي به موضوع ، پر ابهام و سوال است و مسئولين مجلس و قوه قضاييه بايستي دسترسي آزادنه و رسيدگي عادلانه را در دستور کار قرار دهند.
معاون وزير آموزش و پرورش خبر داد
کتاب‌هاي داستان جايگزين «پيک نوروزي» مي‌شود/با استعدادها و نخبه‌ها شناسايي مي‌شوند
معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه بررسي‌ها نشان داده پيک‌هاي نوروزي در تثبيت و تعميق يادگيري چندان نقشي نداشتند گفت: داستان خواني و داستان گويي جايگزين پيک‌هاي نوروزي مي‌شود. همچنين ويژگي‌هاي کتاب مناسب را به استان‌ها ابلاغ خواهيم کرد تا از معرفي کتب نامناسب خودداري شود.
رضوان حکيم زاده اظهار کرد: تصميم گرفتيم براي آشتي دادن کودکان با قصه و داستان، قصه خواني، قصه شنيدن و قصه گويي را به عنوان تکليف نوروزي کودکانمان در ايام نوروز درنظر بگيريم. در ارزش‌هاي داستان به عنوان قالب اساسي شکي نيست و داستان زبان قرآن است. روايت داستان گونه سفرهاي نوروزي نيز در اين دستورالعمل امکان پذير است. کودکان مي‌توانند داستان هايي را از پدرومادر و يا بزرگترها بشنوند و آن را بنويسند. يا کتابي را بخوانند و خانواه آن را ضبط کنند.
پشت‌پرده و چرايي حذف نشدن «کنکور»
يک کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به تبعات ناشي از تبليغات موسسات کنکوري بويژه در رسانه ملي گفت: عليرغم مشکلات عديده‌اي که کنکور به همراه دارد، حداقل مزيت‌اش اين است که عادلانه‌ترين روش موجود است و پاي رانت و جايگزيني روابط به جاي ضوابط را کوتاه مي‌کند و اجازه نمي‌دهد يک عارضه اجتماعي عميق‌تر شود.
هامون سبطي افزود: چه کنکور و چه هر روش ديگري بايد قادر باشد که با توجه به اين رشته محل‌هاي خاص از بين دست کم 500هزار نفر تعدادي را گزينش کند. اين در حالي است که آموزش و پرورش نمي‌تواند چنين غربالگري کند زيرا در اين صورت، بايد بر ميزان سختي سوالات امتحانات نهايي بيفزايد که خود تبعاتي دارد و کار به جايي مي‌رسد که ممکن است همه دانش آموزان نتوانند پايه تحصيلي خود را پشت سر بگذارند و فارغ‌التحصيل شوند.
سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر تشريح کرد
از شرط راه‌اندازي «اتاق تزريق» تا چرايي توقف فعاليت دستگاه‌هاي خودپرداز سرنگ
سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اينکه خدمات کاهش آسيب در کشور مورد توافق همه گروه‌هاي فعال حوزه مبارزه با مواد مخدر است گفت: همانطور که در جلسه مشترک ستاد مبارزه با مواد مخدر و کميته درمان تصويب شده است، امکان راه‌اندازي « اتاق تزريق» در استان‌هايي که اين درخواست را دارند، در صورت فراهم شدن شرايط و تصويب شوراي هماهنگي استان‌ها فراهم خواهد شد.
پرويز افشار با بيان اينکه جانمايي دستگاه‌هاي خود پرداز توزيع سرنگ، سوزن و لوازم بهداشتي در محل اقامت اين معتادان امکان پذير نيست تصريح کرد: محل اقامت اين معتادان دائما در حال تغيير است و قرار دادن چنين دستگاه‌هايي به شکل عملي کارايي بالايي ندارد. به همين دليل ما بايد به دليل تغيير مکان معتادان اين گروه‌ها را به سراغشان بفرستيم.
مديرکل کميته امداد امام خميني (ره) استان تهران خبر داد
کمک 100ميليوني تهراني‌ها در 22بهمن‌/ افتتاح نخستين دفتر کاريابي کميته امداد
مديرکل کميته امداد امام خميني (ره) استان تهران گزارشي از عملکرد اين نهاد در دهه فجر ارائه کرد.
محسن وليئي با بيان اينکه کمک‌هاي مردم در راهپيمايي 22 بهمن نسبت به سال گذشته 100 درصد رشد داشته است، گفت: مردم نيکوکار استان تهران 100 ميليون تومان دراين روز براي امور نيازمندان و فقرا به کميته امداد استان کمک کردند.
وزير بهداشت ضمن تشريح دستاوردهاي 40ساله سلامت، تاکيد کرد
اجراي قانون؛ برنامه اصلي وزارت بهداشت/"مجلس" زمينه را فراهم کند
وزير بهداشت با اشاره به توسعه اقدامات پيشگيرانه از طريق ايجاد شبکه بهداشتي گسترده در سراسر کشور بعد از انقلاب اسلامي، افزود: بر اين اساس در حال حاضر شاهد پوشش 100 درصدي واکسيناسيون در کشور هستيم، در حاليکه ميزان پوشش واکسيناسيون در ابتداي انقلاب تنها 30 درصد بود. البته پيش از پيروزي انقلاب اسلامي انسان‌هاي شريفي در حوزه سلامت، پايه‌گذار شبکه بهداشت و درمان بودند و انصاف حکم مي‌کند که از آنها ياد کنيم؛ چراکه اگر اکنون هم اين افراد بودند، قطعا در اين حوزه تلاش بيشتري انجام مي‌دادند.
دکتر سيد حسن هاشمي با بيان اينکه در حال حاضر از نظر دسترسي به پزشک شرايط خوبي داريم، گفت: به طوريکه تقريبا تمام مراکز درماني‌مان داراي پزشک بوده و همه آنها هم از فرزندان همين کشورند و دانش و مهارت‌شان هم در حد استانداردهاي بين‌المللي است. در عين حال از نظر دسترسي به دارو و تجهيزات پزشکي هم شرايط خوبي در کشور حاکم است؛ به‌طوريکه در روستاها بالغ بر 460 قلم دارو فراهم است. همچنين همه روستاييان تحت پوشش بيمه قرار گرفته‌اند و بيمه آنها تقريبا رايگان است.
ماجراي انتقاد راديولوژيست‌ها و 200 شهري که راديولوژيست ندارند
معاون وزير بهداشت: حقوق بيماران، خط قرمز وزارت بهداشت است
200 شهر کشور راديولوژيست ندارند و به اذعان مسوولان وزارت بهداشت کمبود متخصص راديولوژي در سراسر کشور واضح است؛ سوال اين است که در خلاء اين کمبود، نيازهاي اورژانسي ساکنان اين مناطق چگونه بايد پاسخ داده شود؟
دکتر قاسم جان‌بابايي معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به آيين‌نامه انجام سونوگرافي سطح يک توسط متخصصان زنان و زايمان گفت: وزارت بهداشت به عنوان متولي سلامت جامعه بايد تامين‌کننده منافع عمومي باشد و خط قرمزش هم حمايت از حقوق دريافت‌کننده خدمات يعني آحاد مردم به خصوص در زمان رنج و بيماري است.
وي افزود: کمبود متخصص راديولوژي در سراسر کشور به خصوص مناطق محروم و کمتر توسعه يافته که هميشه اولويت خدمت براي دست‌اندرکاران حوزه سلامت بوده است، واضح و مبرهن است. شايد اين کمبود در برخي موارد بخصوص موارد غير اورژانس خطرات جاني نداشته باشد، اما در مواردي که سلامت مادر باردار و فرزند وي مطرح است، اهميتي دو چندان دارد.
بررسي وضعيت «متروي تهران» روي ميز «جهانگيري»
معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران از برگزاري جلسه‌اي با حضور معاون اول رييس جمهور براي بررسي وضعيت متروي تهران خبر داد.
محسن پور سيد آقايي در خصوص وضعيت متروي پايتخت و بودجه آن که در کميسيون تلفيق مجلس کاهش يافته است گفت: توسعه مترو، اولويت شهرداري و دولت است.
پورسيد آقايي در خصوص سرانجام مناقصه واگن‌هاي مترو نيز با بيان اينکه مسئولان وزارت کشور قول داده‌اند که امروز ( سه شنبه) پاکت‌هاي مناقصه باز شود گفت: معاون اول رييس جمهور نيز چهارشنبه هفته جاري جلسه‌اي مخصوص بحث تامين واگن‌هاي متروي تهران تشکيل داده‌اند که نمايندگان وزارت کشور، وزارت صنايع، شهرداري و... به دعوت از معاون اول رييس جمهور، گرد هم مي‌آيند تا برنامه دقيقي از تامين واگن مترو تهران داشته باشيم و قطعا يکي از مسائلي که در اين جلسه مطرح خواهد شد، موضوع مناقصه است چرا که بايد نحوه تأمين منابع،‌پيش پرداخت، فاينانس و... مشخص شود.
مديرکل امور خدمات شهري معاونت خدمات شهري شهرداري تهران خبر داد
آمادگي 100 درصدي نيروهاي خدمات شهري براي بارش‌هاي پايتخت
مديرکل امور خدمات شهري معاونت خدمات شهري شهرداري تهران از آمادگي 100 درصدي نيروهاي خدمات شهري شهرداري تهران براي بارش باران و برف در تمامي مناطق سطح شهر تهران خبر داد.
اصغر عطايي گفت: از ماههاي گذشته کانالها و مسيلهاي سطح شهر تهران که جريان آب در آنها وجود دارد پاکسازي شده اند. در حال حاضر 500 کيلومتر مسيل و کانال در شهر تهران وجود دارد که همگي پاکسازي و آماده جريان يافتن آب هستند.
مديرکل امور خدمات شهري معاونت خدمات شهري شهرداري تهران با تاکيد بر آمادگي و تجهيز 162 سايت برف روبي در سطح شهر تهران گفت: 3500 مخزن زرد رنگ حاوي شن و نمک در سطح شهر تجهيز و آماده استفاده شهروندان است به اين ترتيب تمامي عوامل شهر تهران در آمادگي کامل به سر مي‌برند تا علاوه بر بهره‌مندي از مواهب بارش‌ها، از ايجاد مشکل براي شهروندان جلوگيري کنيم.
شهردار تهران خبر داد
افزايش سرعت نوسازي بافت‌هاي فرسوده ظرف دو سال آينده
شهردار تهران از افزايش سرعت نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهر تهران ظرف سال‌هاي 97 و 98 خبر داد.
محمد علي نجفي در آيين افتتاح 33 پروژه اجتماعي فرهنگي و عمراني منطقه 17 با اشاره به انتقال خط راه آهن به زير زمين در اين منطقه در خصوص تعيين تکليف زمين‌هاي آزاد شده با انتقال خط راه آهن گفت: بيش از دو ماه است با مسئولين راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازي در مذاکره هستيم تا اين زمين‌ها که چهار کيلومتر آن درمنطقه 17 و 5 کيلومتر آن در منطقه 18 واقع شده است به شهرداري تهران واگذار شود. اميدواريم اين توافق حاصل شود. البته قيمت‌هايي که براي واگذاري اعلام مي‌شود با وجود اينکه شهرداري تهران مي‌خواهد کار عام المنفعه‌اي انجام دهند بسيار بالا است و اميدواريم که بتوانيم اين کار را انجام دهيم.
توصيه‌هاي وزارت بهداشت درباره آنفلوآنزاي پرندگان / از تماس با پرندگان وحشي خودداري کنيد
رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت تاکيد کرد: احتمال انتقال ويروس آنفلوآنزاي پرندگان «H5N6» به انسان بسيار ناچيز است، اما همچنان لازم است که مردم از تماس و شکار پرندگان وحشي خودداري کنند و اين موضوع را جدي بگيرند.
دکتر محمدمهدي گويا در گفت‌وگو با آرمان ايرانيان، با اشاره به مشاهده مواردي از ابتلاي پرندگان به ويروس آنفلوآنزا در گيلان، درباره امکان انتقال ويروس «H5N6« که سبب ابتلاي پرندگان به آنفلوآنزا مي‌شود، اظهار کرد: تا کنون فقط 18 مورد از ابتلا به اين بيماري در دنيا گزارش شده و همه اين موارد نيز در کشور چين اتفاق افتاده است. اين ويروس توانايي انتقال به انسان را دارد، اما تا امروز اين بيماري به جز چين در هيچ کشور ديگري مشاهده نشده است.
به گزارش آرمان ايرانيان، پربازديدترين اخبار اداره اجتماعي در 24 ساعت گذشته به شرح زير است:
پشت‌پرده و چرايي حذف نشدن «کنکور»
سازمان هواشناسي زنگ خطر را در مورد تغيير اقليم به صدا درآورد
بررسي وضعيت «متروي تهران» روي ميز «جهانگيري»
کتاب‌هاي داستان جايگزين «پيک نوروزي» مي‌شود/با استعدادها و نخبه‌ها شناسايي مي‌شوند
روش‌هاي صحيح خوابيدن براي کاهش کمردرد
انتهاي پيام

کد مطلب: 78066 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Google

تعداد توصیه ها:0
ارسال به ديگران چاپ با عکس

 نظرات شما
نام:
پست الکترونيک:
متن: *
Protected by FormShield
کد امنیتی: *
بانک ملت
بانک آينده
بانک سپه
پست بانک
محک
بانک گردشگري
خبر ايران